Üst kademe sıvı yakıtlı roket motoru için kavramsal itki odası tasarımı
Conceptual trust chamber design for upper stage liquid rocket engine
- Tez No: 438128
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, 2 kN itki üretebilecek üst kademe sıvı yakıtlı roket motoru için yakıt, yakıt karışım oranı, itki odası geometrisi ve itki odası malzemesi kavramsal olarak belirlenmiştir. N2O4 oksitleyici, N2H4 yakıt olarak seçilmiştir. RPA (Rocket Propulsion Analysis) programında performans kriterleri göz önünde bulundurularak yapılan analizlerde ideal yakıt karışım oranı 1.4, yanma odası basıncı 1 MPa olarak belirlenmiştir. İtki odası lülesi için % 80 parabolik çan şekilli lüle belirlenmiş, malzeme olarak karbon-seramikten olan DLR silca SF kompozit malzemesi seçilmiştir. Yapılan analizler sonucunda vakum ortamında spesifik impulsı (Is) 338.7 s, itki katsayısı (CF) 2.0018, karakteristik hızı (c*) 1659.26 m/s, efektif çıkış hızı ise 3321.55 m/s olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, fuel, fuel mixture ratio (O/F), thrust chamber geometry and thrust chamber materials were conceptually determined for upper stage liquid rocket engine which can produce 2 kN thrust. N2O4 was selected as oxidizer and N2H4 was selected fuel. Considering performance criteria, 1.4 ideal fuel mixture ratio and 1 MPa combustion chamber pressure was specified by RPA (Rocket Propulsion Analysis) program analyzes. % 80 prabolic bell nozzle was designated as nozzle shape and DLR silca SF which is carbon-ceramic composite was selected as thrust chamber material. As a result of analyzes, specific impuls (Is) 338.7 s in the vacum, thrust coefficient (CF) 2.0018, characteristic velocity (c*) 1659.26 m/s and effective exhaust velocity 3321.55 m/s were calculated.