Bor karbür esaslı ve ağ yapılı seramik-metal karma malzemelerin üretimi ve nitelendirilmesi
Production and characterization of boron carbide based interconnected ceramic–metal composites
  1. Tez No: 438129
  2. Yazar: İREM NUR GAMZE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSOY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Seramik Mühendisliği, Defense and Defense Technologies, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında yüksek seramik hacim kesrine sahip, ağ yapılı B4C esaslı seramik–metal karma malzemelerin üretimi ve nitelendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Karma malzemelerin üretimi sırasında içyapı tasarımı yaklaşımıyla B4C–Al12Si karma malzemelerinde performansın arttırılması hedeflenmiştir. Spark plazma sinterlemesi (SPS) yöntemi, içyapı tasarımına olanak vererek geleneksel yöntemlerle üretilen karma malzemelerden daha farklı içyapılar elde edilmesini sağlamıştır. Karma malzeme üretiminin ilk aşaması olarak; farklı tane boyut ve dağılımındaki B4C tozlarının, farklı sıcaklıklarda (1600–2050 °C) SPS ile önşekillendirme çalışmaları yapılmıştır. Bu aşamada seramik evrenin sürekli olduğu şartlar belirlenmiştir. İkinci aşamada ise farklı sızdırma sıcaklık (1000–1300 °C) ve süreleri (10 veya 60 dk) çalışılarak en uygun sızdırma şartlar belirlenmiştir. Elde edilen karma malzemelerin kimyasal ve içyapı nitelendirmeleri (XRD, kantitatif XRD, SEM), mekanik nitelendirme (sertlik, basma dayanımı, ultrasonik yöntemle inceleme) sonuçlarıyla ilişkilendirilmiştir. Buna göre, SPS yöntemi kullanılarak üretilen numunelerde elde edilen sürekli ağ yapı sayesinde, ölçülen bütün mekanik özelliklerde artış olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, production of high ceramic volume content, interconnected B4C based ceramic–metal composites was performed. During the production of composites, enhancing the performance of B4C–Al12Si with microstructure design approach was aimed. Spark plasma sintering (SPS) method provided to achieve different microstructures by enabling microstructure design. As the first stage of composite production; preforming study of B4C powders having different particle size and distribution at different temperature (1600–2050 °C) s via SPS method was carried out. At this stage, the parameters that is required to obtain continuous ceramic phase were determined. At second stage, the optimum infiltration parameters were determined by studying different infiltration temperatures (1000–1300 °C) and times (10 or 60). Chemical and microstructural characterization (XRD, quantitative XRD, SEM) results of obtained composites were correlated with the mechanical characterization (hardness, compression test, examination with ultrasonic method) results. It was determined that measured mechanical properties have increased by using SPS method which enables to obtain interconnected microstructure.