Üniversitelerde disiplinlerarası bir yapılanma olarak tasarım laboratuvarları (Design Lab) üzerine durum analizi
A situation analysis on design labs as interdisciplinary constitiution at universities
  1. Tez No: 438130
  2. Yazar: AHMET BAŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FÜSUN CURAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Disiplinler arası çalışmalar bir projeden, bir sorunsaldan hareketle mevcutlar arasında bağ kurmayı, ilgili disiplinlerle gerçekleştirilen ortak araştırmaları ve farklı disiplinlerle ortak problemlere çok açılı incelemelerle çözüm bulma sürecini içerisinde barındırmaktadır. Bu çalışma süreci içerisinde yaratıcı problem çözme teknikleri geliştirilirken, sosyal bilimler, fen bilimleri gibi birbirlerinden ayrı çalışma alanlarının birikiminden faydalanmayı da önceleyen bir çalışma sistemini de beraberinde yapılandırır. Tasarım problemlerini de bu kapsamda çoklu çözüm sistemlerini içerisinde barındırmaktadır. Kavram olarak“tasarım”bir üst kimliği içerisinde barındırmaktadır. Endüstriyel tasarım bu ana başlık altında bir alandır ve endüstriyel tasarım kendisi de dahil olmak üzere sosyal ve fen bilimlerini bünyesinde barındıran disiplinler arası bir alandır. Bu nedenle endüstriyel tasarım disiplini problem kaynağına bağlı olarak makine, elektrik vb. mühendislik ile tıp gibi fen bilimleri alanları ile felsefe, sosyoloji, antropometri, ergonomi gibi sosyal bilimler alanları ile de ortaklaşa çalışmaktadır. Üniversitelerdeki bu tasarım araştırmaları son yıllarda önem kazanmakta ve bazı üniversiteler tarafından uygulanmakta olan çoklu disiplinle ortak çalışan tasarım laboratuvarları gerçekleştirilmektedir. Yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerdeki tasarım laboratuvarlarını incelediğimizde tasarım laboratuvarları hem üniversiteler için özel sektör deneyimi kazandırması, hem teoriden uygulamaya geçilmesi aynı zamanda eğitimin desteklenmesi açısından öncelikli önemle ele alınmaktadır. Tasarım laboratuvarları üniversitelere bağlı kurulan ama içinde özerk olan kurumlar oldukları için birbirlerinden çok farklılık gösterebilmektedir. Bu araştırma projesinde uluslararası akademik ortamlarda yapılanan, Türkiye'de ise üniversite ve araştırma enstitülerinde yeni bir alan olarak ele alınan“tasarım laboratuvar”ları. (Design Labs) üzerine mevcut durum tespiti yapılması ve tasarım eğitimi üzerine etkileri ele alınarak incelenecektir. Projenin ana hedefi üniversitelerde tasarım disiplini üzerinden disiplinler arası çalışmaların önemini ve önceliğini tespit etmek, yenilikçi ve gelecekçi tasarım eğitimi üzerine verileri belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Interdiscipliner studies that depart from a Project or a problem that contain creating bounds between presents, mutual researchs between related disciplines, and finding solutions by looking from different angles on common problems from different disciplines within this study, a working system that prioritizes getting benefits from experiences of different research fields like social sciences and natural sciences is planned to be structured while developing creative problem solving techniques. Within this context design problems are included in multiple solution systems.“Design”as a concept, covers an upper identity in itself. Industrial design is a field under this main title and is an interdisciplinary field that contains social and natural sciences among itself. For this reason, depending of the problems, industrial design collaborates with disciplines like natural sciences engineering (e.g. mechanical, electronics) and medicine, social sciences like philosophy, sociology, antrophometry and ergonomics. During recent years, design researching in getting more important and applied by many universities to develop interdisciplinary work laboratories. As a consequence of a look up in both national and foreign universities' design labs, important outcomes are found as universities are getting experienced on the Professional field and having benefits while turning theory into practice. Design labs differentiates from each other depending on their autonomous structures connected to universities. In this research project, current state analysis on design labs as an application within international academic environments, and as édesign laboratories" considered as a new field in research institutes and universites in Turkey will be made and their effects on design education will be investigated. Main goal of this project is searching for the importance and priorities of interdiscipliner studies through design discipline and finding their effects on innovative and futurist design education.