Etkin ve kolay kullanımlı bir lisansüstü eğitime geçiş kapısının tasarımı ve gerçekleştirmesi
Designation and realisation of an active and available portal to a master education
  1. Tez No: 199873
  2. Yazar: EBUBEKİR ÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ETKİN VE KOLAY KULLANIMLI BİR LİSANSÜSTÜ EĞİTİME GEÇİŞKAPISININ TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Ebubekir ÇELİKGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2007ÖZETYaşamın her alanında bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılmasınınneredeyse zorunlu olduğu günümüzde eğitim-öğretim, her zamankine göre çokdaha önemli bir hale gelmiştir. Değişen öğrenim gereksinimleriyle birlikte hızlaartan öğrenci kitlesine geleneksel yöntemlerle daha iyi eğitim verilebilmesiamacıyla kaynak sağlamak, birçok ülke için oldukça problemli bir konudur.Uzun dönemde eğitim sektörüne yapılan yatırım maliyetinin makul bir düzeyedüşmesini ve mevcut bilişim teknolojilerinin etkin kullanımıyla çok sayıdainsana temel eğitimle birlikte yaşam boyu eğitim verilebilmesini sağlayanuzaktan öğretim yöntemleri, eğitim-öğretim alanındaki problemlere çözümolabilme noktasında varlıklarını her geçen gün daha güçlü bir şekildehissettirmektedirler. Bu çalışmada söz konusu uzaktan öğretim yöntemleriiçinde en yaygın olarak tercih edilen Web tabanlı uzaktan öğretim elealınmaktadır.Günümüzde ülkelerin bilgi teknolojileri konusundaki gelişme düzeylerikalkınmada en önemli göstergelerden biri olarak kabul görmektedir.Üniversitelerdeki öğretim elemanı sayısının ve fiziksel mekânların yetersizliği,bilişim teknolojilerinden yeterince faydalanılamaması, vasıflı eleman açığı gibisorunlar, klasik öğretim sistemleriyle tatmin edici seviyede çözümekavuşamamaktadır. Bu nedenle son yıllarda dünyadaki gelişmiş ülkeler baştaolmak üzere birçok ülkede uzaktan öğretim sistemlerine yönelik çalışmalaryıllar önce başlamış ve her geçen gün biraz daha geliştirilmektedir.Bu tez çalışmasında, etkin ve kolay kullanımlı bir lisansüstü eğitime geçişkapısının tasarımı ve gerçekleştirmesi konusu ele alındı. Tezin başlangıçbölümünde; öğrenme, öğrenme stilleri, öğretim ortamlarının tanımlarıyapılarak tarihi gelişimleri incelenmiştir. Uzaktan öğretimin, geleneksel yüz-yüze öğretime göre avantaj ve dezavantajlarından bahsedilmiş olup, dünyadakive ülkemizdeki uzaktan öğretim uygulamaları ve uzaktan öğretim platformlarıele alınmıştır. Tezin ana temelini oluşturan, web tabanlı uzaktan öğretimplatformu açık kaynak kodlu bir yazılım ile gerçekleştirilmiştir. Bu platformunuzaktan öğretim sistemi tanımlanarak, bu sistemin bileşenleri, özellikleri vefonksiyonları ayrıntılı olarak incelenmiştir.Bilim Kodu : 912.1.080Anahtar Kelimeler : Uzaktan Öğretim PlatformlarıSayfa Adedi : 103Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Yılmaz SAVAŞ
Özet (Çeviri)
DESIGNATION AND REALISATION OF AN ACTIVE AND AVAILABLEPORTAL TO A MASTER EDUCATION(M.Sc. Thesis)Ebubekir ÇELİKGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTToday, the usage of information and communication technologies has become anecessary at all living areas. So, education and training has become the mostimportant thing then it was before. It is a problematic issue for a lot of countriesto find financil resources for giving a beter education in traditional methodswith an increasing number of students and changing educational needs. Witheach passing day, Distance learning methods which yield giving life longlearning education beside primary education to a lot of people by using ICTeffectively and by the decrease in the cost of educational investmant to anacceptable level in long term, have made everybody felt their existance strongerthan before. In this study web based distance learning which is the mostextensively prefered one in such distance learning methods, has beenundertaken.Development levels of countries on the information and communicationtechnology (ICT) theme has been acepted as one of the most important indicatorfor their progress at present day. Matters like shortage of qualified staffmember, not benefitting from (ICT) sufficiently, deficiency at the number ofmembers of the universities, haven?t been solved at a satisfactory level with theclassical training systems. So distance learning systems oriented studies hadbeen started years ago in a lot of countries primarily in developed ones in theworld in recent years and have been improved a bit further with each passingday.In the scope of this thesis, the topic of designation and realisation of an activeand available portal to a master educatıon is studied. Definition of learning,learning methods and learning environments has been made and their historicaldevelopments have been analysed. The advantages and disadvantages ofdistance education against traditional face-to-face education have beenmentioned handling the applications and platforms of distance education in theworld and in our country. Web based distance learning platform which is themain subject of this thesis had been realised with an open source codedsoftware. By defining distance learning methods this platform, components andspecifications and functions have been analysed in detail.Science Code : 912.1.080Key Words : Distance learning platformPage Number : 103Adviser : Ass.Prof.Dr. Yılmaz SAVAŞ