Kuersetin'in siklodekstrin nanopartiküllerinin hazırlanması ve in vitro değerlendirilmesi
Preparation and in vitro evaluation of quercetin cyclodextrin nanoparticles
  1. Tez No: 438134
  2. Yazar: KADRİ GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Polifenolik bir flavonoid olan kuersetin (Qu), bitki orijinli antioksidanların en etkililerinden biridir. Klinik denemelerde potansiyel kullanımı olmasına rağmen, kararlılık problemleri, sudaki çözünürlüğünün ve biyoyararlanımının düşük olması uygulamalarını sınırlamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı metil--siklodekstrin (M-β- CD)'le komplekzasyonu ile Qu'nun sudaki çözünürlüğünün, çözünme hızının, antioksidan ve antikanser aktivitesinin arttırılmasıdır. Kompleksler dondurarak kurutma ve evaporasyon yöntemleri ile hazırlanmıştır. Formülasyonların karakterizasyonu DSC, XRD, 1H-NMR, FT-IR, SEM, enkapsülasyon etkinliği, in vitro salım analizleri ile değerlendirilmiştir. Antioksidan aktivite çalışmaları DPPH testleri ile yürütülmüştür. Komplekslerin servikal adenokarsinoma hücre hattı (HeLa) ve ovaryum karsinoma hücre hattı (SKOV-3) üzerindeki sitotoksisite analizleri ve HeLa hücre hattı ile akış sitometrisi ve Hoechst boyaması analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları komplekslerin sudaki çözünürlüğünün, in vitro salım hızının ve antioksidan aktivitesinin saf Qu'ya göre sırasıyla 254 kat, ~3 kat ve %10 oranında arttığını göstermiştir. Sitotoksik açıdan, hazırlanan formülasyonların hücre tipine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. L3 formülasyonun HeLa hücre hattı üzerindeki sitotoksik etkinin diğer formülasyonlara göre daha düşük konsantrasyonda yüksek sitotoksik etki göstermesine karşın, SKOV-3 hücre hattında L4 formülasyonunun daha sitotoksik olduğu tespit edilmiştir. Yapılan analizlerin istatistiki sonuçları elde edilmiş, birbirlerine ve süreye göre anlamlılıkları bulunmuştur. Formülasyonların kararlılık çalışmalarında farklı saklama koşullarında (4±1oC, 25±1oC, 40±1oC) üç ay bekletme sonucunda L3 formülasyonunun daha kararlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Quercetin (Qu), a polyphenolic flavonoid, is one of the most effective plant originated antioxidants. Despite the potential use of Qu in clinical trials, low water solubility, stability problems and the scarcity of cellular bioavailability limit its applications. The purpose of thesis study was to enhance aqueous solubility, dissolution rate, antioxidant and anticancer activity of Qu by complexation with Methyl-- cyclodextrin (M--CD). Complexes were prepared by freeze-drying and evaporation method. The characteristics of the complexes were evaluated by DSC, XRD, 1H-NMR, FT-IR, SEM, encapsulation efficacy, in-vitro dissolution rate analyses. Antioxidant activity studies on complexes carried out with DPPH tests. Cytotoxicity assay of the complexes was performed by cervical adenocarcinoma cell line (HeLa) and ovary carcinoma cell line (SKOV-3). Hoechst staining and flow cytometry analysis were performed by HeLa cells line. Analyses results showed that the aqueous solubility, dissolution rate and antioxidant activity of the complex were increased 254-fold, ~3-fold and 10 % respectively compared to the pure Qu. Cytotoxic point of view, it was determined to vary the prepared formulations according to the type of cell line. Although the formulation of L3 showed high cytotoxic effects at low concentrations according to other formulations by HeLa cell line, it was found to be cytotoxic L4 formulations by SKOV-3 cell line. The results of the analysis obtained were analysed statistically and the meaningfulness was found according to each other and duration. L3 formulation stability was found to be stable at different storage conditions during the three months of storage.