Kütahya ili genelinde partikül madde kirletici kaynaklarının belirlenmesi
Source apportionment of particulate matter pollutants in Kütahya province
  1. Tez No: 438147
  2. Yazar: EMRE CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFTADE EMİNE GAGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Kütahya ilinde kentsel ve kırsal istasyonlarda Mart 2014 ve Nisan 2015 zaman aralığında, iki ayrı boyutta (PM2,5 ve PM2,5-10) günlük olarak partikül madde örnekleri toplanmıştır. Ortalama PM10 konsantrasyonu kentsel ve kırsal istasyonda sırasıyla 48 µg m-3 ve 35 µg m-3 olarak bulunmuştur. Kentsel istasyondaki sonuç Türkiye'de hedeflenen yıllık PM10 limit değerinin (40 µg m-3) üzerindedir. Ortalama PM2,5 konsantrasyonu ise kentsel ve kırsal istasyonda sırasıyla 20 µg m-3 ve 16 µg m-3'tür. Bu değerler de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen yıllık PM2,5 limit değerinin (10 µg m-3) üzerindedir. Örneklerin element içeriği Endüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrofotometresi (ICP-MS/MS) analizi ile gerçekleştirilmiştir. Element konsantrasyonlarındaki kısa ve uzun dönemli değişimler lokal meteorolojik faktörler ve emisyonlardaki değişimler ile ilişkilendirilmiştir. PM2,5 kaynakları Pozitif Matris Faktörizasyon (PMF) modeli kullanılarak belirlenmiştir. Her iki istasyon için de 8 faktörlü çözüme ulaşılmıştır. Kentsel istasyon için belirlenen faktörler ve PM2,5 kütlesine katkıları şöyledir; evsel ısınma (%70), termik santral (%19), endüstri (%5), petrol yanması (%2), toprak (%2), trafik (%1), yol tozu (%0,5) ve Zn (%0,5). Kırsal istasyonda ise kaynaklar şöyledir; evsel ısınma (%57), termik santral 1 (%17), toprak 2 (%9), endüstri (%9), toprak 1 (%6), Zn (%2), trafik (%0,7) ve termik santral 2 (%0,2).
Özet (Çeviri)
Daily PM2,5 and PM2,5-10 samples were collected at urban and rural stations in Kütahya between March 2014 and April 2015. At urban and rural stations, average concentrations of PM10 were found as 48 µg m-3 and 35 µg m-3, respectively. Result at urban station was higher than target value for annual average PM10 in Turkey (40 µg m-3). Average PM2,5 concentration at urban and rural stations were 20 µg m-3 and 16 µg m-3, respectively. These results also exceed annual limit value (10 µg m-3) for PM2,5 established by World Health Organization (WHO). Samples were analyzed for elements by Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (ICP-MS/MS). Short and long term variations of concentrations of elements were attributed to local meteorological parameters and variations in emission strength. Source apportionment of PM2,5 was carried out using Positive Matrix Factorization (PMF). PMF model identified 8 principle sources for both stations. For urban station, factors and contrubitons are as follows: space heating (%70), thermal power plant (19%), industry (5%), oil combustion (2%), crustal (2%), traffic (1%), road dust (0.5%) and Zn (0.5%). For rural station, sources are as follows: space heating (57%), thermal power plant 1 (17%), crustal 2 (9%), industry (9%), crustal 1 (6%), Zn (2%), traffic (0.7%) ve thermal power plant 2 (0.2%).