Çift yakıtlı sıkıştırmalı ateşlemeli bir motorda yanmanın üç boyutlu modellenmesi
Three dimensional modelling of a dual fuel compression ignition engine
  1. Tez No: 438170
  2. Yazar: MUHAMMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SORUŞBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Altı silindirli, turbo dolduruculu bir dizel motorunun üç boyutlu sayısal modeli oluşturulmuştur. Sayısal modelden elde edilen sonuçlar deneysel verilerle doğrulandıktan sonra modelin çift yakıtla çalışabilir hali modellenmiştir. Çift yakıtlı motorda temel yakıt doğalgaz seçilip,emme kanalında havayla homojen karıştığı varsayımı üzerinden analizler yapılmıştır. Bu kapsamda ilk olarak doğalgazın dizelle farklı karışım oranları modellenip performans ve emisyonlar açısından incelemesi yapılmıştır. İkinci olarak farklı egzoz gazı karışım oranlarında çift yakıtlı motorun performans ve emisyon değerleri referans dizel motorunun değerleri ile karşılaştırılmıştır. Son olarak yüzde yüz doğalgaz, yüzde yüz dizel ve sabit karışım oranına sahip çift yakıtlı motorların sayısal modelleri oluşturulup, performans ve emisyonlar açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Three dimensional modelling of a six cylinder, turbo charger diesel engine was done. After the tuning of the result get from computational model with experimental results, dual fuel engine modellin was done. In dual fuel engine, the base fuel is the natural gas and it is assumed that it mix with air homogeneously at inlet manifold. In this context, firstly, different natural gas supplement ratios were studied and compared with the base diesel with regard to performance and emissions. Secondly, at different EGR ratio, dual fuel engine's performance and emissions compared with base diesel. The last one, hundred percent natural gas, hundred percent diesel and dual fuel engine which has constant suplement ratio were compared each other with regard to performance and emissions.