Çağdaş seramik sanatında simgesel anlatımlar
Symbolic expressions in contemporary ceramic art
  1. Tez No: 438184
  2. Yazar: AYŞE CANBOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. KEMAL ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
İlkel zamanlardan günümüze değin insan yaşamının hemen her alanında soyut ya da somut biçimlerde karşımıza çıkan simge, teknoloji ve endüstri koşullarının hızlı gelişimi ile daha yoğun bir biçimde yaşamımızda yer almaya devam etmektedir. Günlük yaşamda belli bir mesajı iletmek ya da bir işlevi yerine getirmek gibi amaçlara hizmet eden simge, sanat alanında daha karmaşık bir yapıya sahip olup, anlaşılmayı ve çözümlenmeyi bekleyen bir yapıdadır. Bu yanı ile simgenin Seramik Sanatındaki kullanımı; Geleneksel, Endüstriyel ve Çağdaş Seramik Sanatı çerçevesinde incelenmiştir. Simge'nin Çağdaş Seramik Sanatında kullanımı ise; Kültürel Simgeler, Politik ve İdeolojik Simgeler, Günlük Yaşamdan Simgeler ve Yazınsal Simgeler başlıkları altında beşer sanatçı, ikişer eseri ile ele alınmıştır. Bu başlıklar altında ele alınan sanatçıların eserlerinde kullanılan simgeler ve simgesel öğeler irdelenmiştir. Eserin biçimi, içeriği, özü ve simgesel öğeler bir bütün halinde ele alındığında simgesel anlatımın varlığı ortaya çıkmıştır. Sanatçıların yaygın bir dil olarak kullandığı bu anlatım biçiminin algılanabilmesi; alıcının eser ile birebir iletişime geçtiği, çözümlemeye çalıştığı oranda sanatçıyı ve eseri anlayabileceği düşüncesiyle,“Çağdaş Seramik Sanatında Simgesel Anlatımlar”adlı tez çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The symbols which take place in all parts of human life from prehistorical times to today, with the development of technology and industrial circumstances, it keeps going on taking more place in our lives. In daily life symbols give a message or provide a function properly, but in art it has more complicated structure that is needed to be undertood and analysed. In this perspective, the usage of symbol in art has been dealt with artist-symbol, art piece-symbol and receiver-symbol view. The usage of symbol in ceramic art is investigated in traditional, industrial and contemporary ceramic art. The usage of symbol in Contemporary Ceramic art is; discussed under the titles like“Cultural Symbols, Politic and Ideologic Symbols, Symbols from Daily Life and Literary Symbols. Under each title, five artists with two artworks are discussed. The symbols and symbolic items of the artist whom discussed under the titles are examined. When the artwork is considered as a whole, with the form of it, content, with its essence, and also with the symbolic items used in artwork, the existence of the symbolic expression could be understand. The intelligibility of symbolic expression in which is used commonly by ceramic artists, it seems possible to understand when the receiver is keep in touch, and try to analyze the artwork; the study with the name of ”Symbolic Expressions in Contemporaray Ceramic Art" is carried out.