Sağlık konulu bloglarda alternatif tıpla ilgili içeriklerin sunumu
The presentation of contents related alternative medicine on health blogs
  1. Tez No: 438198
  2. Yazar: NASIF ALİ ÜNÜGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜÇHAN GÖKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsanlar doğaları gereği, sağlıklı ve uzun yaşamak için olanakları çerçevesindeki tüm yollara başvurmaktadırlar. Bu yollardan biri alternatif tıp diye adlandırılan uygulamalardır. Hızla gelişen bilişim ve iletişim teknolojileri, hastalıklardan korunma ve hastalıkların tedavisine ilişkin bilgi, ürün ve uygulamaların popülerleşmesini sağlamaktadır. Sağlık konusundaki bu ilgi; özellikle internette (bloglar, web siteleri, tartışma forumları, vb.), sağlıkla ilgili bilgilerin sürekli artarak bilgi kirliliği ve karmaşıklık yaratmasına neden olmaktadır. Bu çerçevede; bu araştırma, sağlık konulu bloglarda alternatif tıpla ilgili içeriklerin incelenmesi amacını taşımaktadır. Bu amaçla, dört blog sitesinde yer alan 230 içerik, içerik analizi tekniği kullanılarak incelenmiştir. Araştırma sonuçları genel bilgiler, blogların tasarımı ve içerikleri olmak üzere üç alt başlıkta ortaya koyulmuştur. Genel olarak; araştırmaya dahil edilen blogların uzmanlığa sahip olmayan kişilerce yönetilen, tavsiye amaçlı bloglar olduğu ortaya konulmuştur. Bununla birlikte blogların tasarımı irdelendiğinde, etkileşim açısından olumlu ögeler taşıdığı ve genel olarak kullanıcı dostu olduğu belirlenmiştir. Bloglarda sunulan içerikler ele alındığında ise bloglarda ticari amaç güdülmediği, içeriklerin düzensiz aralıklarla eklendiği, günlük/anlaşılır dil kullanıldığı, çoklu ortam ögelerine yer verildiği, modern tıp konusuna olumsuz yaklaşılmadığı görülmektedir. İçeriklerde en çok işlenen konular;“endokrin, beslenme ve metabolik hastalıklar”,“kan ve kan yapıcı organ hastalıklar ve bağışıklık sistemini içeren hastalıklar”ve“sindirim sistemi hastalıkları”iken, yer verilen bilgilerin kaynakları yerli ve yabancı olarak ikiye bölünmüştür. Buna göre yerli kaynak olarak en çok yeni medya (internet gazetesi, bloglar, vb.), yabancı kaynak olarak ise en çok kitaplar ve dergilerin kullanıldığı görülmüştür. Son olarak içeriklerin dörtte üçünde hem önleyici hem de tedavi edici bazı uygulamalara yer verilmiştir. Bitkiler/bitkisel ürünler, ev yapımı ilaçların kullanımının en çok önerilen uygulamalar olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'de alternatif tıp ile ilgili blogların oluşturulmasında çeşitli olumlu ve olumsuz yönlerin varlığı tespit edilmiştir. Araştırma bağlamında bunlarla ilgili olarak sonraki kuramsal ve pratik çalışmalara yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
People, by their nature, consult all means within the possibilities to live long and healthy. One of these ways is alternative medicine practices. Rapidly developing information and communication technologies provide the popularization of information, products and practices about avoiding diseases and treatments. This interest in health causes increasing infollution and confusion about health especially in internet (blogs, web sites, forums etc.). In this regard, this research aiming to analyze the contents related alternative medicine on health blogs. With this purpose, 230 contents in four blogs were analyzed through content analyze method. Research results are shown in three subheading which are general information, blogs' design and contents. In general, the blogs included in research are managed by people who are not specialized in health and for the purpose of advise, is presented. Furthermore, when blogs' design is studied, it was shown that blogs have positive elements in terms of interaction and are generally user friendly. About the contents presented in the blogs it is founded that; there are no commercial and trading aims, contents are producted irregularly, daily/basic language is used, multimedia platform elements are included, negative approaches to modern medicine are not seen. Most popular topics in contents are;“endocrin, nutirion and metabolic disease”,“disease of the blood and blood-forming organs and certain disorders involving the immune mechanism”and“ diseases of digestive system”. The source of these information are shown in two type as native and foreign. Hereunder, new media (internet news, blogs) is most used as native source, books and magazines are most used as foreign source. Finally, three out of four in the contents, both preventing and treating practices are shown. Herb/Herbal products, handmade medications are the most recommended practices. To sum up, it is determined that there are both positive and negative outcomes in alternative medicine blogs in Turkey. According to the research, proposals are brought to further teorical and pratical studies about early pointed outcomes.