Renal hücreli karsinomlarda mikrovasküler yoğunluk ile PTP4A3 ve pentraxın 3 ekspresyonlarının değerlendirilmesi, prognostik faktörler ile ilişkisi
Evaluation of microvascular density, PTP4A3 and pentraxin 3 expressions in renal cell carcinomas, their relationship with prognostic factors
  1. Tez No: 876085
  2. Yazar: İBRAHİM EMRE BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Renal hücreli karsinomlarda mikrovasküler yoğunluk, PTP4A3 ve PTX 3 parametreleriyle ilgili literatürde çalışmalar olmakla beraber prognoz açısından önemi net olarak aydınlatılamamıştır. Ayrıca özellikle mikrovasküler yoğunluk ve PTP4A3, ileri evre malignitelerin tedavisinde kullanılan hedefli tedavi ajanlarının araştırma konusu olmaktadır. İleri evre renal hücreli karsinomlarda kullanılan vasküler yapılar üzerinde etki eden ajanların tedavideki başarısı mikrovasküler yoğunluk ile ilişkilidir. Yine hedefe yönelik tedavi ajanı geliştirmek için PTP4A3 ile ilgili çeşitli maligniteleri konu alan ilaç denemeleri yapılmaktadır. Bu çalışmada 190 renal hücreli karsinom tanılı grupta bu üç parametrenin prognostik faktörlerle olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010 ile Aralık 2023 yılları arasında SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Kliniğinde tanı almış 190 renal hücreli karsinom vakası çalışmaya dahil edildi. Vakalara ait tümör dokusu içeren parafin bloklardan elde edilen kesitlerde mikrovasküler yoğunluk değerlendirmesi yapıldı. Ayrıca yine bloklardan elde edilen kesitlere immünhistokimyasal olarak PTP4A3 ve PTX3 antikorları uygulanarak tümör hücrelerinde ekspresyon düzeyleri değerlendirildi. Bulgular IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 27 programı ile istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızda 190 renal hücreli karsinom vakası değerlendirildi. Bu vakalarda mikrovasküler yoğunluk (MVY), PTP4A3 ve PTX3 ekspresyon durumları analiz edildi. MVY derecesi 1 olan 5 (% 2,6) vaka, MVY derecesi 2 olan 32 (% 16,8) vaka, MVY derecesi 3 olan 102 (% 53,7) vaka, MVY derecesi 4 olan 51 (% 26,8) vaka tespit edildi. MVY derece 1 ve 2 olan vaka 37 (% 19,5) vaka düşük MVY olarak, MVY derece 3 ve 4 olan 153 (% 80,5) vaka yüksek MVY olarak sınıflandırıldı. PTP4A3 ile yapılan çalışmada 164 (% 86) vaka negatif, 26 (%14) vaka pozitif; PTX3 ile yapılan çalışmada ise 155 (% 82) vaka negatif, 35 (%18) vaka pozitif olarak değerlendirildi. Yapılan istatistiksel analiz sonucu MVY ile tümör derecesi, cinsiyet, tümör lokalizasyonu, sarkomatoid değişiklikler, nekroz ve PTX3 arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. PTP4A3 ile T evresi, perirenal yağ doku invazyonu, renal sinüs invazyonu ve tümör boyutu arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. PTX3 ile MVY arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda incelediğimiz parametreler ile renal hücreli karsinomlardaki bazı prognostik faktörler arasında anlamlı ilişki saptanması, bu parametrelerin prognostik öneminin olduğunu göstermektedir. Literatürde çok kısıtlı bilgi bulunan ancak umut vaat eden bu üç parametre ile ilgili yaptığımız çalışmamız, literatüre katkı açısından oldukça değerlidir. Ancak özellikle PTP4A3 ve PTX3 ile ilgili literatürdeki çalışma sayısının çok az olmasından dolayı bu iki parametre ile renal hücre karsinomlardaki önemi net olarak anlaşılmayan MVY hakkında daha çok ve kapsamlı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Although there are studies in the literature on microvascular density, PTP4A3 and PTX 3 parameters in renal cell carcinomas, their importance in terms of prognosis has not been clearly elucidated. In addition, microvascular density and PTP4A3 in particular are the subjects of research for targeted therapy agents used in the treatment of advanced stage malignancies. The success of the treatment of agents acting on vascular structures used in advanced renal cell carcinomas is related to microvascular density. Again, drug trials are being conducted on various malignancies related to PTP4A3 in order to develop targeted therapy agents. The aim of this study was to investigate the relationship between these three parameters and prognostic factors in renal cell carcinomas. Material and Methods: 190 renal cell carcinoma cases diagnosed at UHS Ankara Training and Research Hospital Pathology Department between January 2010 and December 2023 were included in the study. Microvascular density was evaluated in sections obtained from paraffin blocks containing tumor tissue of the cases. In addition, immunohistochemical PTP4A3 and PTX3 antibodies were applied to sections obtained from the blocks and the expression levels of these antibodies in tumor cells and immune cells around the tumor were evaluated. The findings were statistically analyzed using the IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 27 program. Results: In our study, 190 cases of renal cell carcinoma were evaluated. Microvascular density (MVD), PTP4A3 and PTX3 expression status were analyzed in these cases. Five (2.6%) cases with MVD grade 1, 32 (16.8%) cases with MVD grade 2, 102 (53.7%) cases with MVD grade 3, and 51 (26.8%) cases with MVD grade 4 were detected. 37 (19.5%) cases with MVD grades 1 and 2 were classified as low MVD, and 153 (80.5%) cases with MVD grades 3 and 4 were classified as high MVD. In the study on PTP4A3, 164 (86%) cases were negative and 26 (14%) cases were positive; in the study conducted with PTX3, 155 (82%) cases were negative and 35 (18%) cases were positive. As a result of the statistical analysis, a significant relationship was found between MVD and tumor grade, gender, tumor localization, sarcomatoid changes, necrosis, PTX3. A significant relationship was found between PTP4A3 and T stage, perirenal fat tissue invasion, renal sinus invasion, tumor size. A significant relationship was found between PTX3 and MVD. Conclusion: The determination of a significant relationship between the parameters we examined in our study and some prognostic factors in renal cell carcinomas shows that these parameters have prognostic importance. Our study on these three parameters, for which there is very limited information in the literature but which seem promising, is very valuable in terms of contribution to the literature. However, there are very few studies in the literature on PTP4A3 and PTX3 in renal cell carcinomas. There is no definitive conclusion in the studies in the literature about the prognostic significance of MVD in renal cell carcinomas. Therefore, more and comprehensive studies are needed on these three parameters.