Medenî Usûl Hukukunda hükmün tavzihi ve tashihi
Clarification and correction of judgement in the Civil Procedural Law
- Tez No: 438199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Mahkeme kararlarının icrasının sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi, lehine hüküm verilen tarafın hukuki korunmasının sağlanması bakımından önem taşımasının yanında hukuki güvenliğin sağlanması ve toplumsal barışın korunması fonksiyonunu da yerine getirmektedir. Bu anlamda hükmün tavzihi hükmün icrası sırasında meydana gelebilecek tereddütleri önlemek adına hükümde meydana gelen belirsizlik veya çelişkinin giderilmesini amaçlarken hükmün tashihi ise hükümde meydana gelen yazı ve hesap hataları ile diğer benzeri açık hataların düzeltilmesini amaçlayan kurumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Tez temel olarak üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde hükmün tavzihine ilişkin genel özellikler incelenmiş, ikinci bölümde tavzihin uygulama usulü ele alınmış, üçüncü bölümde ise hükmün tashihi kurumunun tanımı, amacı, konusu ve usulü irdelenmiştir. Tez boyunca hükmün tavzihi ve tashihinin uygulama alanının sınırları çizilmeye çalışılmıştır. Böylece hükmün tavzihi veya tashihi bahanesiyle hükmün değiştirilmemesi noktasında uygulamaya yön gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın hazırlanma sürecinde doktrindeki görüşler ele alınmış ve Yargıtay kararlarına da olabildiğince geniş ölçüde yer verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca yer yer Alman ve İsviçre hukukundaki düzenlemelerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Proper execution of court decisions, in addition to its significance in legal protection of the prevailing party, fulfills the functions of ensuring legal security and protection of social peace. Thus, clarification of the judgement aims to remove uncertainties or inconsistencies in the judgement to prevent the reservations that could occur during the execution of the judgement, whilst the correction of the judgement is the institution that aims to correct clerical and calculation error and other obvious mistakes that occur in the judgement. The present thesis basically includes three main sections. In the first section, general characteristics procedures of clarification of the judgement were addressed, in the second section, implementation procedures of clarification of the judgement were addressed, in the third section, definition, objective, subject matter and procedures of correction of the judgement institution was scrutinized. Throughout the thesis, the scope of the execution of clarification and correction of the judgement were attempted to be plotted. Thus, it was aimed to prevent changing the judgement with the excuse of clarification or correction of the judgement. During the design of the study, doctrinaire views were addressed and an attempt was made to broadly include supreme court decisions. Furthermore, German and Swiss judiciary regulations were often utilized.