Orhan Pamuk'un romanlarında Batı imgesi
The image of the West in Orhan Pamuk's novels
- Tez No: 438204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA BAYRAK AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Anthropology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırma Orhan Pamuk'un romanlarındaki Batı imgesini tahlil eder. Özellikle bu çalışma, Türk kimliğinin Batı dünyası tarafından nasıl etkilendiğini irdeler. Türk kimliği sorunu Pamuk'un romanlarında ele alınan başlıca temalardan biridir. Pamuk, ilk romanı Cevdet Bey ve Oğulları'ndan itibaren Doğuyla Batı arasında salınan bir dünyaya ait olan karakterlerin kimlik krizini derinlemesine incelemiştir. Günümüzde Türkiye Doğulu ve Batılı kültürlerin arasında bir köprü olarak görünür. Pamuk da eserlerinde ustaca Batılı ve Doğulu edebiyat geleneklerini birbirine karıştırır. Buna rağmen, karakterlerinin açmazları daha karmaşık bir gerçeği gösterir: Bireylerin, bu iki farklı dünyadan gelen gerilimler arasında bir denge bulmakta sorun yaşadıkları görülür. Antropolojinin kuramlarını ve edebiyat eleştirisini birleştiren bir disiplinler arası yaklaşım kullanarak, bu çalışma, Pamuk'un romanlarında, hangi düşünce, değer ve kavramların Batı dünyası ile bağdaştırıldığını belirlemeyi hedefler.
Özet (Çeviri)
This research analyzes the image of the West in the novels of Orhan Pamuk. In particular this work investigates how the Turkish identity was influenced by Western world. The question of Turkish identity is one of the main themes in Pamuk's novels. Since his first work, Cevdet Bey and His Sons, in his stories Pamuk has deeply explored the identity crises of characters belonging to a world pending between East and West. Nowadays Turkey is often seen as a bridge between Eastern and Western culture. Pamuk himself mixes with great virtuosity literary genres belonging both to the Eastern and the Western tradition. However, the dilemmas of his characters show a more complex reality: individuals appear to be troubled in finding a balance among the tensions coming from these two different worlds. This research uses an interdisciplinary approach, which brings together anthropological theories and literary criticism, with the purpose to point out the ideas, the values and the concepts associated with Western world in Pamuk's novels.