Makro-ekonomik değişkenlerin Pakistan Karachi Borsası üstündeki etkileri
The impacts of macro-economic variables on Pakistan Karachi stock exchange
- Tez No: 438205
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZLEM SAYILIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Pakistan Karaçi Borsası endeksi (KSE) ve temel makro-ekonomik değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi incelenmektedir. Çalışmada, 2005 Temmuz ayından 2014 Nisan ayına kadar olan zaman dilimindeki aylık veriler göz önüne alınmıştır. Enflasyon oranı (TÜFE), döviz kurları, GSYİH, faiz oranları ve altın ve petrol fiyatları çalışmada incelenen makro-ekonomik değişkenlerdir. Yöntem olarak, Johansen ve Juselius (1990) Eşbütünleşme Analizi, VECM çerçevesinde Granger Nedensellik Testi'nin yanı sıra Sims (1980) Varyans Ayrıştırması ve Etki Tepki Fonksiyonu Analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre, çalışmada ele alınan makro-ekonomik değişkenler ve KSE arasında uzun vadede eş bütünleşme olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, uzun vadede tüm makro-ekonomik değişkenlerle KSE 100 arasında tek yönlü Granger nedensellik ilişkisi, kısa vadede ise sadece döviz oranları ile KSE 100 arasında tek yönlü Granger nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the causal relationship between the Karachi Stock Exchange (KSE) and fundamental macro-economic variables. Monthly data for the time period July 2005 - April 2014 has been considered. Inflation (CPI), Foreign exchange rates, GDP, Interest rates, gold prices and oil prices in Pakistan are chosen as macroeconomic variables. Johansen and Juselius (1990) Cointegration Analysis, Granger Causality Test under VECM framework has been employed along with the Sims (1980) Variance Decomposition and Impulse Response Function Analysis. The findings suggest that there is long run cointegration among the macro economic variables and KSE 100. It seems that all macro economic variables“Granger cause”the KSE 100 index in the long-run; whereas only foreign exchange rates“granger cause”KSE 100 in the short-run.