Osmanlı arşiv belgelerinde Teşvikiye Camii
Teşvikiye Mosque in Ottoman archival documents
  1. Tez No: 559645
  2. Yazar: GİZEM EZGİ ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
18. asrın sonlarına kadar ıssız ve ormanlık bir arazi olan bugün ise“Teşvikiye”adıyla bilinen semt, Sultan III. Selim'in avlanmak veya atış talimi yapmak amacıyla buraya uğradığı 1790-1791 yıllarında ilk nişan taşını dikmesi üzerine, kendisi ve beraberindekiler için bir mescide ihtiyaç duyulmuştur. Böylece 1794-1795 yıllarında nişan taşının bulunduğu alana ahşap bir mescid yapılmıştır. Bu mescid bölgedeki tek yapıdır. 1853-1854 yıllarında Sultan Abdülmecid tarafından mescidin yerinde cami yaptırılır. Padişahın cami etrafında mahalle kurulmasını teşvik etmesiyle semt giderek yerleşime açılır. Semte, teşvik edildiğinden dolayı“Teşvikiye”denmiş ve camisi de bu ismi almıştır. 1839 yılında ilan edilen Tanzimat Fermanı ile birlikte İstanbul yeni alanlara doğru genişlemeye başlar. Semtte konaklar, apartmanlar, palasların kurulmasıyla ilk beton yerleşme burada oluşur. 19. asrın başlarında devletin yönetim merkezinin Topkapı Sarayı'ndan Dolmabahçe'ye oradan da Yıldız'a taşınmasıyla, semtin ve caminin önemi daha da artmıştır. Böylece saray ve çevresi tarafından Galata-Pera bölgesinin yakınındaki Teşvikiye semti, yerleşim açısından daha cazip hale gelmiştir. Özellikle cami, Dolmabahçe ile Yıldız Sarayı'nın arka bahçesinde yer aldığından, konum olarak önemli bir noktada bulunduğu için Cuma Selamlığı törenlerinde kullanılmıştır. Geç devir selatin camilerinden biri olan Teşvikiye Camii, 19. yüzyılda Sultan II. Abdülhamid döneminde yeniden yapılmış ve 20. yüzyıldaki onarımlarla günümüzdeki halini almıştır. 2005 yılında kapsamlı bir onarımdan geçirilen cami, 2016 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü denetiminde restorasyona alınmış olup, halen restorasyonu devam etmektedir. Caminin 2019 yılının Eylül ayında ibadete açılması planlanmaktadır. 18. yüzyıl başlarından itibaren Osmanlı mimarisine, Batılılaşma dönemiyle birlikte yansıyan üslupların etkisinin görüldüğü bu eserle ilgili yapılan araştırmalarda; hem semtin gelişimine öncü olması, hem de 19. yüzyıl selatin camileri arasında en fazla sivil mimari unsurları içeren yapı olması bakımından önemli olduğu düşünülerek, arşiv belgeleri ile kapsamlı bir şekilde incelenmesine karar verilmiştir. 18. yüzyıl başlarından itibaren batı ile ilişkilerin giderek artması, Osmanlı toplum yapısındaki değişmeleri beraberinde getirmekle birlikte, yeni kurumların oluşturulmasıyla Klasik Osmanlı döneminin mimari anlayışına yabancı olan yeni üslup özellikleri İstanbul'daki mimari çehreyi etkilemiştir. Lale Devri'nde iyice benimsenen Barok etkisi, yapılarda sadece biçimsel olmaktan çıkıp iç ve dış mekandaki tüm mimari elemanlarda yoğun bir şekilde kendini göstermeye başlamıştır. Ancak yerli mimarlar tarafından oluşturulan bu dönem yapılarında, Avrupa etkili Barok, Rokoko, Ampir ve Neoklasik gibi üsluplar Osmanlı geleneğine aykırı düşmeyen formlara dönüşmüştür. III. Selim döneminde ise, ilk önce süslemede etkisini gösteren batılı motifler, yapıya ekleme olmaksızın, geleneksel mimariyle bütünlük sağlanmıştır. Tanzimat döneminin getirdiği yenilikler de İstanbul'un yeni bir mimari kimliğe bürünmesini sağlamıştır. Bu dönemdeki mimari üslup, Türk-Barok üslubu veya Osmanlı Baroğu olarak adlandırılmıştır. Daha sonra mimaride, batıdan alınan üslupla doğudan alınan üslupların sentezlenmesiyle birlikte Eklektisizm ortaya çıkmıştır. Dini mimaride ise, 18. yüzyıldaki yapılarda klasik plan tipi görülmekle birlikte, İstanbul camilerinin kuzey cephelerinde; son cemaat yeri, hünkar mahfili ve minarelerin bir bütün olarak kaynaşmasından oluşan bu yeni şema, 19. yüzyıl sonuna kadar gelişim göstermeye devam etmiştir. Bu dönemde, padişah ve maiyetindekiler için özel olarak yapılmış bir bölüm olan hünkar mahfilleri ise, kütlesel açıdan camilerin büyük bir bölümünü oluşturmuş ve gitgide mimariden bağımsız bir hal almıştır. 18. yüzyılda Sultan III. Selim tarafından ahşap bir mescid olarak yapılan, 19. yüzyılda Sultan Abdülmecid tarafından inşa edilen ve Sultan II. Abdülhamid döneminde ise genişletilip onarılarak ek bölümlerle tekrar yapılan Teşvikiye Camii, bu anlayışla yapılmış olup, üslup ve biçim özellikleri açısından diğer yapılardan farklılık göstermektedir. Cami, Abdülmecid dönemi camileri arasında değerlendirildiği için diğer selatin camileri içerisinde, 19. yüzyıl sonu özellikleri gösteren bir cami olarak kabul edilmektedir. Batının imparotorluk üslubu olan Antik Çağ mimari özelliklerini cephesine yansıtan Teşvikiye Camii'nin; mimarı, inşa süreci ve tarihine ilişkin bilgiler arasındaki farklı yaklaşımlar dikkat çekmektedir. Bunlar dışındaki bilgiler ise uzun zamandan beri tekrarlanan paragraflardır. Bu da bizi arşiv belgelerini incelemeye sevketmiştir. Osmanlı Arşiv Belgelerinde Teşvikiye Camii isimli bu çalışmadaki amacımız; var olan bilgileri bir araya getirmek, yanlış ve eksik olduğunu düşündüğümüz bilgileri daha önce kullanılmamış olan arşiv belgeleri ile düzeltebilmek ve cami hakkındaki tüm kaynakları bir araya getirerek mümkün olduğunca doğru verilere ulaşabilmektir.
Özet (Çeviri)
18. until the end of the century, an uninhabited and forested land known today as“Teşvikiye”district, Sultan III. When Selim erected the first sighting stone in 1790-1791, which he had visited here to hunt or practice shooting, a masjid was needed for him and his associates. Thus, in 1794-1795 a wooden Masjid was built on the site of the engagement stone. This masjid is the only structure in the area. In 1853-1854, a mosque was built at the site of the Masjid by Sultan Abdülmecid. The district gradually opens up to settlement as the Sultan encourages the establishment of neighborhoods around the mosque. The neighborhood was called“Teşvikiye”because of its encouragement, and its mosque was named after it. With the Tanzimat edict promulgated in 1839, Istanbul begins to expand into new areas. The first concrete settlement occurs here with the establishment of mansions, apartment buildings and Palas in the district. 19. in the beginning of the century, the importance of the district and the mosque increased as the administrative center of the state moved from Topkapi Palace to Dolmabahçe and from there to Yıldız. Thus, the Teşvikiye district near the Galata-Pera area by the palace and its surroundings has become more attractive in terms of settlement. Especially since the mosque is located in the backyard of Dolmabahçe and Yıldız Palace, it has been used in Friday salutation ceremonies as it is located in an important spot as a location. Teşvikiye Mosque, one of the late period selatin mosques, 19. in the century, Sultan II. It was remade during the reign of Abdul Hamid and was made in the 20th century. with the repairs in the century, it has taken on its present form. The mosque, which underwent extensive repairs in 2005, was restored in 2016 under the supervision of the General Directorate of foundations, and its restoration is still ongoing. The mosque is planned to open for worship in September 2019. 18. since the beginning of the century, the Ottoman architecture, Westernization period with the influence of the styles reflected in this work has been seen in research, both to be a pioneer in the development of the district, and 19. it is thought that it is important to have a structure that contains the most civil architectural elements among the century selatin mosques, and it has been decided that it should be studied extensively with archival documents. 18. since the beginning of the century, the increasing relations with the West have brought about changes in the structure of Ottoman society, but with the creation of new institutions, the new stylistic features unfamiliar to the architectural understanding of the classical Ottoman period have influenced the architectural face in Istanbul. The Baroque influence, which was thoroughly adopted in the tulip age, has ceased to be formal in the buildings and has begun to manifest itself intensively in all the architectural elements in the interior and exterior. However, in these period structures created by Indigenous architects, styles such as European influential baroque, rococo, Ampir and Neoclassical have evolved into forms that do not fall contrary to Ottoman tradition. III. In the Selim period, western motifs, which first showed their influence in ornamentation, were integrated with traditional architecture without adding to the structure. The innovations brought about by the Tanzimat period also gave Istanbul a new architectural identity. The architectural style in this period has been called the Turkish-Baroque style or the Ottoman Baroque. Later in architecture, eclecticism emerged with the synthesis of styles taken from the West and styles taken from the East. In ecclesiastical architecture, 18. although the classical plan type is seen in the buildings of the century, this new scheme, consisting of the last Congregational place, hünkar mahfili and minarets as a whole, on the northern facades of the mosques of Istanbul, consists of the 19th century. it continued to develop until the end of the century. During this period, the hünkar mahfils, a special section for the Sultan and his entourage, formed a large part of the mosques in terms of mass and gradually became independent of architecture. 18. in the century, Sultan III. Made by Selim as a wooden Masjid, 19. it was built by Sultan Abdülmecid in the century and was built by Sultan Abdülmecid II. The Teşvikiye mosque was constructed with this understanding and differs from other structures in terms of style and form characteristics. The mosque is considered among the mosques of the Abdülmecid period and is among the other selatin mosques, 19. it is considered to be a mosque with end-of-Century features. The Teşvikiye Mosque, which reflects the architectural features of the Western Empire style of antiquity, on its facade; the architect draws attention to the different approaches between the building process and the information on its history. Information other than these are paragraphs that have been repeated for a long time. Which led us to examine the archival documents. Our aim in this study is to bring together the existing information, to correct the information that we think is wrong and missing with the previously unused archive documents and to gather all the sources about the mosque and to reach as accurate data as possible.