Günümüz Türk resminde sembol
Symbols in contemporary Turkish paintings
  1. Tez No: 438285
  2. Yazar: DORUK PAKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ZAHİT BÜYÜKİŞLİYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
“Sembol”ve“Simge”toplumların kültürel birikimlerinin, anlam ve düşünsel yapılarının net ve en yalın anlatım biçimidir. Bu biçimsellik, sanatta simgenin anlam olarak açılımındaki varoluşu ile biçimselliği aşarak daha kavramsal bir alana doğru yol almıştır.“Metafor”ve“örnek”olarak bakıldığında nesnelerin birleşimi, birlikteliği karşılıklı bir tasvirin (alt söylemin) ifade edilişidir. Bu ifade ediliş biçiminin gündelik hayata yansıyışı, tekrar tekrar kendisini üretişi ve bu süreçte kavramsal alanla temas edişi kültürel etkinlikleri de belirler. Bu tez çalışmasında; Türk Resminde sembol kavramının önemi, etkileri ve gelişim evreleri araştırılarak Günümüz Türk Resminde önde gelen ressamların eserlerindeki“Sembol”ve resmin ilişkisi ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
“Symbol”and“Sign”are the cultural unit of society and the most clear, simple structure of meaning with intellectual expression. This formalism is the existence in the expansion of the meaning of the image in art and it has taken the lead towards more conceptual space beyond formalism. When we view“Metaphor”and“Instance”as a combination of objects, it grows into an expression of a mutual meaning. The reflaction of expression into everday life, again and again arise itself; and while in this process if the expression that touches with conceptual space, will determine the cultural activity. In this thesis; the importance of the symbol in Turkish Painting, Hence, it will analyze the leading contemporary Turkish painters work with the effects and developmental stages of the“Symbol”and the paint itself.