Towards better protection from superiority by increased precision in detection: The case of financial markets with informed and high-frequency trading
Artırılan tespit netliği yoluyla üstünlükten daha iyi korunmaya doğru: Özel bilgi kaynaklı ve yüksek frekanslı işlemler ile finansal piyasalar örneği
  1. Tez No: 438286
  2. Yazar: OĞUZ ERSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ASLI ALICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma finansal piyasalarda gerçekleşen özel bilgi kaynaklı işlemler ve yüksek frekanslı işlemlere (HFT) dair ölçme yöntemlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi yönünde ilerlemektedir. İlk bölüm sıkça kullanılan PIN (özel bilgi kaynaklı işlem olasılığı) (Easley vd., 1996) ölçeği için hatasız bir hesaplama yöntemi önerir. Çoklu sayıda ilk değer kümesi, geliştirilen bir kümeleme algoritması ile belirlenir. Ayrıca, hesaplama süresi on yedide bire indirilir. Sonraki bölümde, çok katmanlı özel bilgi kaynaklı işlem olasılığı (MPIN) isimli yeni bir ölçek sunulur. Bu, reel veri setlerinin sadece %3.59'unun PIN modelinin varsaydığı gibi tek bilgi tipi içerdiğinin gösterilmesi sonucu oluşturulur. Modeldeki bilgi katmanı sayısı sabit olmayıp, günlük mutlak emir dengesizliği rakamlarında ayrıştırılabilir Skellam dağılımları arayan bir kümeleme algoritması tarafından model dışı olarak belirlenir. Genişleyen hesaplama problemleri için gerekli çözümler sunulur. PIN tahminleri çok katmanlı benzetimler için ağır hatalar içerirken, MPIN tahminleri katman sayısından bağımsız olarak hatasızdır. Ç1 2007 ve Ç1 2014 arası Borsa İstanbul'da listelenen 361 hisse senedi için çeyreklik ortalama MPIN (PIN) tahmini %31.9 (%23.7) olmuştur. Üçüncü bölüm 85 milyon emirde 243 milyon mesajın incelenmesi ile BIST'teki HFT seviyesini ölçmektedir. İlk olarak, Hasbrouck ve Saar (2013)'te önerilen yöntem uygulanır. Ardından, genişletilmiş bir yöntem önerilir ve uygulanır. Bu bir hisse senedine ait aynı büyüklükteki emirlerin bir saniyelik bir zaman aralığında gelen mesajları (Emir gönderim, yenileme, iptal) var ise birbiriyle ilişkilendirilmesini temel alır. Tüm emirlerin %6'sı HFT'ye atfedilirken, bu oranın büyük emirler ve portföy/fon şirket emirleri için iki katı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study progresses towards the improvements and developments of measurement methodologies for informed trading and high-frequency trading (HFT) in financial markets. First chapter suggests an unbiased computation methodology for the broadly implemented PIN (Probability of Informed Trading) (Easley et al., 1996) measure. Multiple initial parameter sets are strategically determined by a developed clustering algorithm. Besides, computing time is reduced to one seventeenth. In the next chapter, a new measure, Multilayer Probability of Informed Trading (MPIN) is proposed. This rests on demonstrating that only 3.59% of empirical datasets have single information type as assumed by PIN model. Number of information layers in the model is not constant but exogenously determined by a clustering algorithm searching for separate Skellam distributions in daily numbers of absolute order imbalances. Respective solutions are provided for extended computational problems. While PIN estimates are heavily biased for simulations with multiple layers, MPIN estimates are bias-free regardless of number of layers. Mean quarterly MPIN (PIN) estimate is 31.9% (23.7%) for 361 stocks listed in Borsa Istanbul (BIST) between Q1 2007 and Q1 2014. Third chapter measures the extent of HFT in BIST by examination of 243 million messages in 85 million orders. Initially, the methodology suggested by Hasbrouck and Saar (2013) is applied. Next, an extended methodology is proposed and implemented. This is based on the linkage of same-sized orders of a stock if they have messages (submission, modification or cancellation) arriving within a low latency of a second. While this measure attributes around 6% of all orders to HFT, this rate is twofold for large orders and portfolio/fund firm orders.