1980'den sonra Türk resminde soyut dışavurumculuk
Abstract expressionism in Turkish painting after 1980
  1. Tez No: 438290
  2. Yazar: IŞIL SAVAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLVELİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsanlık tarihinin her döneminde sanatçı, kendisini sürekli yenilemiş, yeni arayışlar içerisinde olmuş ve üslubu ile kendisini ifade edebilmiştir. Endüstrinin gelişmesi toplumsal çevreyi, insan hayatını, dünya politikalarını ve görüşlerini etki-lemiştir. Sanatçının artistik çalışmalarının endüstriyel gelişmelerden etkilenmesi kaçınılmaz olmuştur. Soyut dışavurumculuk (Abstract Expressionism), İkinci Dünya Sava-şı'ndan sonra Amerika'da gelişen sanatsal bir akımdır. Hem ABD'li hem de Avrupa-lı sanatçılar büyük ölçüde bu akımın etkisi altında kalmışlardır. Bu akım, Türki-ye'deki sanatçıları da etkilemiş, soyut dışavurumcu eserler ortaya çıkmıştır ve bu akım Türk çağdaş resmine önemli katkılar sağlamıştır. Soyut dışavurumculuğun Türkiye'ye yansıması 1950'li ve 1960'lı yıllarda gerçekleşmiştir. Türk soyut sanat-çılar eserlerinde Türk kültürüne ait öğelere de yer vermiştir. Anahtar kelimeler : Soyut, Geometrik-soyut, Lirik-soyut, Soyut Ekspresyonizm
Özet (Çeviri)
In every period of human history, the artist has always renewed himself, has searched new ways and has expressed himself in his own style. Industrial developments have influenced social environment, human life, world poli-tics and ideologies. It has been inevitable that the artwork of the artist is influenced by industrial improvements. Abstract Expressionism is an artistic movement which is occured in the USA after World War II. Both the artists in the USA and Europe have been influenced by this movement. This movement has also influenced the ar-tists in Turkey and there have been artworks in which abstract expressionism appro-ach takes place. Hence, abstract expressionism has made important contributions to Turkish Modern Art. The impact of Abstract Expressionism started to be seen in Turkey in 1950s and 1960s. Turkish artists have also included the elements of Tur-kish culture in their artworks. Key words : Abstract, Geometric-abstract, Lyric-abstract, Abstract Expressionism