Kamu görevlisi olmayan hekimin gerçeğe aykırı belge düzenlemesi suçu
The crime of an issuing a false medical documents in terms of non public official doctors
  1. Tez No: 438289
  2. Yazar: BETÜL ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAĞIP BARIŞ ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma kapsamında Türk Ceza Kanunu'nun 210/2 maddesinde düzenlenen“ Kamu Görevlisi Olmayan Hekimin Gerçeğe Aykırı Belge Düzenlemesi Suçu”ve bu suçta var olan teorik ve pratik bazı problemler incelenecektir. Çünkü hekimin düzenlemiş olduğu belgeler toplum içerisinde yaygın olarak farklı şekillerde örneğin, delil ya da bir durumu göstermek için kullanılabilmektedir. Bu yüzden bu konuyu belirginleştirebilmek için ilk bölümde; belge, belge türleri ve belgelerde sahtecilik konuları incelenecek ve sonrasında ikinci bölüm başlığı altında kamu görevlisi olmayan hekimin gerçeğe aykırı belge düzenlemesi suçu detaylıca incelenecektir. Bu inceleme yapılırken ise; Yargıtay Ceza Daireleri'nin kararları ve doktrinin yaklaşımları göz önünde bulundurularak, kendi düşünce ve fikirlerimiz madde kapsamında var olan sorunların çözümü için belirtilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, issuing a false medical documents in terms of non public official doctors under the Article 210/2 of Turkish Criminal Code and some problems for this crime in the practice and theories were examined in as much as medical documents are commonly used in society for different kinds of areas as judicial evidence or showing a situation. Therefore, in order to clearify the issue, in the first section of the study the definition of document, the types of documents and the forgery of documents were explained. Thereafter, issuing a false medical documents in terms of non public doctors were described in details in the second section. While these statements were being made, we will take into consideration The Penal Departments of the Supreme Court's decisions, doctrinel approaches and we will explain our thoughts or ideas for solving problems on this issue.