An investigation of memory deficits in patients with temporal lobe lesions using diffusion tensor imaging
Temporal lob yerleşimli lezyonu olan hastaların hafıza hasarlarının difüzyon tensör görüntüleme yöntemi ile ortaya konulması
  1. Tez No: 438294
  2. Yazar: ZEYNEP FIRAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DANIELA DR SCHULZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Beynin işlevsel yapısı ve bunun davranışsal yansımaları halen tam olarak bilinmemektedir. Difüzyon tensör görüntüleme (DTG) hücresel düzeyde olan değişiklikleri göstermede hassas, difüzyon tensör traktografi (DTT) ise beyaz cevher yapı, bağlantı ve yolaklarını daha iyi anlamamızı sağlayan görüntüleme tekniğidir. Hafıza ile ilişkili yolaklar; amigdala, hipokampüs ve temporal lobu beynin diğer alanlarıyla bağlantısını sağlar. Nöropsikolojik testler (NPT) beynin nasıl işlediğini anlamamıza yardımcı olur. Temporal lobe yerleşimli MTS, DNET, grade II lezyonlar hafıza işlevlerini bozabilir. Bu çalışmadaki amacımız; temporal lobe yerleşimli lezyonu olan hastaların, hafıza ilişkili yolaklarını nöropsikolojik test çıktıları ile karşılaştırmak, böylelikle beynin hafıza ile ilgili fonksiyonlarını daha iyi anlamak. Elde ettiğimiz sonuçlarda, lezyonların hafıza ilişkili yolak yapısında olan etkileşimleri nöropsikolojik testlerle karşılaştırıldığında, sözel, görsel ve kısa süreli hafıza üzerinde değişikliğe yol açtığı gözlenmiştir. DTG ve DTT kullanımı ve NP testlerle karşılaştırılması hafıza ile ilgili beyin yapı ve bağlantılarını ve işlevselliğini daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Knowledge about brain functions and their links with changes in brain structure is still limited. Diffusion tensor imaging (DTI) is a sensitive tool that can show changes in the microstructure of the brain, and diffusion tensor tractography (DTT) can increase our understanding of white matter structures, pathways and connectivity. Memory functions are mediated by the temporal lobe, including the hippocampus and amygdala, and the connections between them and other brain regions. In humans, memory functions can be assessed with neuropsychological tests (NPT). Brain lesions, such as MTS, DNET, and Grade II, affect the temporal lobe, and might thus result in memory deficits. The purpose of the present study was to examine whether changes in the connectivity of the temporal lobe, as assessed with DTI/DTT, could predict memory deficits in temporal lobe patients. We found that MTS and Grade II patients had lower memory scores compared to DNET patients, but that diffusivity and tractography scores were most preserved in MTS patients which differed significantly only from Grade II patients. Thus, we found deficits in memory performance and measures of DTI/DTT, but the changes were dissociated from each other. We conclude that DTI/DTT is a useful tool to detect changes in microstructure that can be used to study the links with functional impairments.