East meets west: Pierre Loti's Aziyade and Ahmet Midhat Efendi's a Turk in paris
Doğu batı buluşması: Pierre Loti'nın aziyade romanı ve Ahmet Midhat Efendi'nin Paris'te bir Türk adlı romanı üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 438299
  2. Yazar: SENA BAKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CHARLES DANIEL SABATOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
East Meets West: Pierre Loti's Aziyade and Ahmet Midhat Efendi's A Turk in Paris başlıklı bu tez dahilinde Doğu ve Batı sorunsalı iki farklı perspektiften incelenmiştir. Çalışmaya öncelikle tezin çerçevesini oluşturan Oryantalizm ve Oksidentalizm hakkında bilgi verilerek giriş yapılmıştır. Tezin odaklandığı ana nokta bir Batılı'nın gözünden (Pierre Loti) Doğu'yu; bir Doğulunun gözünden (Ahmet Mithat Efendi) Batı'yı anlatmak şeklindedir. Hemen hemen aynı tarihlerde basılmış olan bu iki roman ile (Aziyade-1879 ve Paris'te Bir Türk-1876) Doğu ve Batı (İstanbul ve Paris) iki farklı bakış açısıyla irdelenmiştir. Bakış açıları değerlendirilirken de konular arasında paralellik kurularak bakış açıları sistematize edilmiştir. Romanlar stereotipik bakış açıları, şehir manzaraları, karakterler ve kadın sorunsalı konuları üzerine yoğunlaşılarak incelenmiştir. Ayrıca tez boyunca Osmanlı döneminde 19.yy.'da cereyan eden ikilikler ve Osmanlı kültürünün kendi kendini kolonileştirdiği düşüncesi irdelenmiş; Ahmet Midhat Efendi'nin erken bir Oksidentalist; Pierre Loti'nin Türk dostu olarak tanıtılmasına karşın aslında Doğu hakkında basmakalıp düşünceleri de destekleyen bir Oryantalist olduğu fikri tartışılmıştır. Sonuç olarak denilebilir ki, bu çalışmada Doğu ve Batı'nın farklı yazarlar gözünden betimlenişi Edward Said'in Oryantalist eleştirisi dahilinde, romanların da beslediği doğrultuda belli başlıklar dahilinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on perceiving East and West problematic from two different point of views. It opens with the short introduction of the framework which consists of Orientalism and its inevitable opponent Occidentalism. This thesis focuses particularly on the phenomenon of Orientalism from Western perspective by Pierre Loti, Aziyade (1879) and from Eastern perspective Ahmet Midhat Efendi, Paris'te Bir Türk (1876) (A Turk in Paris). Pierre Loti represents the West who observes and writes about the East (Istanbul) and Ahmet Midhat Efendi represents the Eastern vision who writes about the West (Paris). These two novels which are published around the same years and about same locations (A Parisian comes to Istanbul and an Oriental writes about Paris), provide a solid background for an equal comparison. These novels are categorized in parallel and criticized according to their point of view on stereotypes, scenery, characters, and women question. The thesis also includes the discussion about self-colonization and duality in Ottoman Empire; Pierre Loti's being a 'Turkish friend', yet still supporting stereotyped heritage of the West; and defining Ahmet Midhat Efendi as an early Occidentalist. As a conclusion, it is aimed to show the different perceptions of the East and West through one Eastern and one Western novelist who write about one another's culture.