Of Kiel and Catela: The materialist turn in contemporary migration literature
Kiel ve Catela: Çağdaş göç edebiyatının materyalist dönüşü
  1. Tez No: 438300
  2. Yazar: DUNCAN GULLICK LIEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÖBENLİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, German Linguistics and Literature, American Culture and Literature, Comparative Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, göç edebiyatını sosyal, tarihsel ve ekonomik faktörlerin etkileriyle birlikte, küresel bir fenomen olarak anlamaktır. Karşılaştırmalı bir yaklaşım kullanılarak, güncel Amerikan ve Alman göç edebiyatından örnek eserler seçilmiştir. Türk-Alman edebiyatından Feridun Zaimoglu'nun Abschaum adlı kitabı ve Meksika-Amerika edebiyatından Tim Z. Hernandez'in Breathing in Dust adlı kitabı incelenmiştir. Göç edebiyatı geniş çaplı olarak post-yapısalcılık teorilerinden biri olan melezlikten ilham alır ve kültürel bir bağlamda anlaşılır. Bu çalışmada Aijaz Ahmad'ın 20. yüzyılın entelektüel tarihi ve Lucien Goldmann'ın genetik yapısalcılık yöntemi kullanılarak, sosyal ve tarihsel faktörlerin göç edebiyatında bıraktığı iz anlaşılacaktır. Her iki eser, post-endüstriyel toplumda artık ekonomi için gerekli olmayan emek ve marjinal olan göçmen toplumlara odaklanır. Göçmenlerin hayatlarını etkileyen sosyal ve ekonomik faktörleri ön planda tutup, o ülkelerdeki göç ve göçmenler hakkında yaygın olan söyleşileri eleştirir. Abschaum, Alman adalet politikasını ve devletin liberal insan hakları söyleşilerini eleştirir. Bu kritik, Gastarbeiter programının esas çekişmelerini ortaya koyar. Breathing in Dust ise Chicano/a (Meksika aslıllı ABD'lilerin) iş gücü nedeniyle göç edenlerin, tarih boyunca çektikleri zulmü ve ötekileştirilmelerini Amerika toplumunda genel geçer görülen, eşitlik ve özgürlük ilkelerini yıkma amacıyla anlatmıştır. Aynı zamanda Chicano/a'ların kültürel miliyetçilik ideolojisini Chicanismo eleştirel bir şekilde işler. Bu konuyu işlemesi her iki eserin bakış açısını aydınlatır: göç, post-yapasalcı teorilerin iddia ettiği gibi kültürel bir fenomenden daha çok sosyal, ekonomik ve tarihsel faktörler tarafından şekillendirilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study seeks to understand migration literature as a global phenomenon shaped by social, historical and economic factors. Adopting a comparative approach, the paper considers Feridun Zaimoglu's Abschaum alongside Tim Z. Hernandez' Breathing in Dust as works representative of contemporary German-Turkish and Mexican-American migrant literature. Such writers are widely understood in terms of post-structuralist theories such as hybridity. Relying on Aijaz Ahmad's intellectual history of the 20th century and Lucien Goldmann's notion of genetic structuralism, this work seeks to more fully understand the realization of socio-historical factors in migration literature. Both works focus on disenfranchised migrant communities whose labor has become redundant in post-industrial capitalist societies. In foregrounding the socio-economic factors which shape migrants lives each writer renders a critique of dominant discourses surrounding immigration and the status of immigrants in each nation. Abschaum critiques the German criminal justice system and liberal human rights discourse of the German state as a whole, making explicit fundamental contradictions which underlie the Gastarbeiter program. Breathing in Dust not only narrates the history of discrimination and oppression of Chicano/a labor migrants as a means of subverting normative American notions of equality and freedom, but also critically engages the cultural nationalist ideology of Chicanismo by making explicit the trend which unites these works – their assertion of the status of migrants being a product of socio-economic and historical factors over the primarily cultural view of migration advocated by post-structuralist theories.