İktidar ve muhalefet ilişkileri kapsamında 'Partizan radyo' tartışmaları (1927-1980)
'Partisan radio' debates in scope of the government and opposition relations ( 1927-1980)
  1. Tez No: 438302
  2. Yazar: DOĞAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL EYYUPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Tarih, Radio and Television, Political Science, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada radyonun dünyada yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte Türkiye'de de propaganda aracı olarak kullanılması anlatılmaktadır. Ayrıca seçim dönemlerinde iktidar ve muhalefet partileri arasında tartışma konusu olması incelenmektedir. 1946-1960 arasındaki genel seçimlerde iktidar tarafından“partizan”bir tutum ile kullanımı hakkında bilgi verilmektedir. Radyonun özellikle 1950-1960 arasında“ideolojik bir aygıt”olarak kullanımına dair örnekler verilmektedir. CHP ve DP'nin iktidarları dönemlerinde radyoyu kullanma şekilleri ve bu doğrultuda yapılan tartışmalar da ele alınmaktadır. 1936'da başlayan ve 1950-1960 arasında altın çağını yaşayan medya-iktidar ilişkisi geçmişte olduğu gibi sadece radyo üzerinden yapılmamaktadır. DP'nin radyoyu iktidarını güçlendirmek için kullandığı bir vakadır. Bu sebeple kendi iktidarları döneminde radyo üzerinden yapılan propaganda faaliyetleri yer tutmaktadır. Süreç 1980'e kadar incelendi. Medya araçlarındaki çeşitlilik daha sonraki yıllarda yaşanılan tartışmaları farklı bir noktaya taşıdı.
Özet (Çeviri)
In this study, along with Turkey begin to spread in the world and described the use of radio as a propaganda tool. Also choice is to examine the subject of debate between the ruling and opposition parties in the period. İn the decade between 1946 and 1960 general elections by“partisan”provides information about the use with an attitude. Particular, Radio“ideological apparatus”are given as examples of its use in 1950-1960. The CHP and the DP radio shapes using the power of the period and the debate in this direction are also discussed. Starting in 1936 and had its golden age between 1950-1960 media-government relations are made only through the radio as in the past. DP radio is an average that is used to strengthen the power. For this reason holds the place of propaganda activities carried out over the radio during their rule. Process were examined until 1980. The debate moved to a different point of living in later years, diversity in media. Historical extension of the radio media and power relations are revealed.