Türk siyasetinde muhalif bir söylem: Sine-i Millete dönüş
An opponent expression in turkish politics: The return to bosom of the nation
  1. Tez No: 617292
  2. Yazar: SERDAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İNANÇ ÖZEKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Türk Siyasetinde muhalif bir proje olarak gelişen“sine-i millete dönüş”söylemini konu edinen bu çalışma; iktidar muhalefet geriliminin tavan yaptığı ya da siyasi krizlerin yaşandığı anlarda, muhalefet partilerinin çıkış noktası olarak düşündükleri Meclisten toplu şekilde istifa etme stratejisini incelemektedir. Bu çerçevede sine-i millete dönüş söyleminin parti politikası olarak tartışıldığı dönemler belirlenmiş, her olay kendi özelinde değerlendirilerek dönemsel bazda tartışmaların ortak noktaları tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında muhalefet tarafından zaman zaman dile getirilen bu stratejinin hangi koşullar altında gündeme geldiğini, uygulanabilirliğini ve başarılı bir siyasal manevra olup olmayacağını belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla geçmiş dönemlere ilişkin kaynak taraması yapılarak tarihsel neden sonuç ilişkileri içerisinde, betimsel ve açıklayıcı araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Türk siyasetinde etkili olamayan politikaların yaratmış olduğu boşluğu giderme adına muhalefet tarafından katı rekabetçi bir tutum olarak belirlenen sine-i millete dönüş projesi, parlamenter sistemin işleyişini etkilemesi hatta sistemi kilitleme potansiyeline sahip olması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Meşru siyaseti, parlamentodan çıkararak halk zeminine taşımayı amaçlayan ve muhalefete halkı da ortak etme amacı güden bu politika, bir meşruiyet sorunu yaratarak siyasal sistemin işleyişinde köklü değişiklikler yapmayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak alternatif muhalefet stratejileri arasında yaptırım gücü en yüksek olan sine-i millete dönüş politikasının sıkça gündeme getirilmesine rağmen hiç hayata geçirilememesi dikkat çekicidir. Siyasi kriz ortamlarında söylem olarak gündemde yer bulmasına rağmen parti politikası olarak eyleme döküldüğü hiç görülmeyen sine-i millete dönüşün, Türk siyasetinde önemli siyasi sonuçlar yaratabilecek uygulanabilir, alternatif bir muhalefet stratejisi şeklini alamadığı aşikârdır.
Özet (Çeviri)
Focusing on the“return to the bosom of the nation”, a prevailing expression in Turkish politics from time to time, this study investigates the collective resignation from the assembly strategy that was put forward by the opposition parties as a way of solution during the serious political crises appeared between the ruling party and opposition parties. Within this framework a periodization has been made according to usage of this expression as a party policy. Every single incident has been evaluated within its own specific context first and then a common feature of the 'return to the bosom of the nation' strategy for each period has been made. The study aims to explore this strategy in terms of the conditions it was utilized and analyses whether it was successfully applicable or not. The methodological approach of the thesis is descriptive/explanatory one and primary sources were researched. The return to bosom of the nation project, which seems to be a strategy adopted by the opposition parties in order to compensate the political vacuum appeared in Turkish political life due to ineffective policies, bears a remarkable importance since it has a potential to affect directly the functioning of parliamentary system and even it may bring the system a deadlock. Carrying the politics out of the parliament to the public level, this strategy aims to realize fundamental changes within the political system. As a result, this strategy has never been truely realized in Turkish politics despite its coersive potential. Thus it has never been an alternative strategy for the opposition.