1960-1980 Kars'taki siyasi hayat
Political li̇fe in Kars in between 1960-1980
  1. Tez No: 438315
  2. Yazar: TALİP ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
1960-1980 yılları arasında özellikle Kars'ta siyasi, sosyal, iktisadi açıdan bir canlanma görülmektedir. Siyasi hayatta Adalet Partisi'nin kurulması ve teşkilatlanması CHP'nin siyasi üstünlüğünün devam etmesi şeklinde ortaya çıkmıştır. Sosyal hayatta Halkevi'nin yeniden kurulması yardım cemiyetlerinin çalışmaları ve ardından eğitimdeki okul sayısının artması sosyal açıdan toplumun gelişmesini sağlamıştır. Ayrıca Demiryolunun yapılması, Radyo Evinin açılması ve Kars Müzesi'nin kurulması da büyük gelişmeler içerisinde zikredilebilir. Bu dönemde Kars merkez nüfusunun artması da şehirdeki ekonomik açıdan yapılan yatırımların sonucudur. Bu gelişmeler ışığında 1960-1980 yılları şehir tarihinde önemli bir dönem olarak değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Political Life in Kars in 1960 -1980 in between 1960-1980, particularly it is seen politikal, social-economic developments. Developments have begun to seen with the establishment and organization of Adalet party in political life, contribution of CHP. Thanks to re-establihment of community center and Works of charitable corporation, at the same time theincreased number of schools, community has developed from the social point. Alsoit canadvertamong important developments made of railway, the establishment of radio home and theestablishment of Kars museum. In this period, population has increased center of Kars. This is result of economic investments.As a result of these developments, 1960-80 years are evaluated as an important period in history of town.