Sınıf öğretmenlerinin 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde yer alan değerlerin öğretimine ilişkin görüşleri
Views of classroom teachers on the teaching of values in the field of 4th grade social studies
  1. Tez No: 438321
  2. Yazar: MEHMET KADİR BATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin 4. sınıf Sosyal Bilgiler Dersi'nde yer alan değerlerin öğretimine ilişkin görüşleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma betimsel bir çalışmadır. Çalışma evreninin büyük olmasından dolayı örneklem alma yöntemine gidilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2014- 2015 eğitim öğretim yılında Kars ili Merkez ilçesinde 20 ilkokulda görev yapan 4. sınıf sosyal bilgiler dersi okutan 52'si kadın, 43'ü erkek olmak üzere toplamda 95 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket ve soru formu kullanılmıştır. Soru formu ise uzman görüşleri alınarak oluşturulmuştur. Nicel verilerin SPSS paket programı kullanılmıştır. Öğretmenlerin cinsiyet, mezuniyet durumu, mesleki kıdem ve değerler eğitimi ile ilgili seminerlere katılma durumlarına göre değerler eğitimi uygulamalarına ilişkin görüşleri incelenmek istenmiştir. Yapılan araştırmanın sonucunda; öğretmenlerin cinsiyet, mezuniyet durumu, mesleki kıdem ve değerler eğitimi ile ilgili seminerlere katılma durumlarına göre, değerler eğitimine ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmektedir. Öğretmenlerce değerler eğitimi uygulamalarında geleneksel yaklaşımlara ve öğretim yöntem- tekniklerine, sorumluluk değerine diğer değerlerden daha fazla önem verildiğinin, ölçme değerlendirme sürecinde gözlem yoluyla belirlendiği görülmüştür. Sınıf rehber öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğunun değerler eğitimi ile ilgili pano oluşturmadıkları, mevcut programda yer alan değerlerden“Bilimsellik”,“Bağımsızlık”ve“Türk Büyüklerine Saygı”değerlerinin sınıf seviyelerine uygun olmadığı, değer öğretiminde de en fazla“Anlatım (Telkin, Öğüt Verme)”ve“Örnek Olay”yöntemlerini kullandıkları ve değerlerin öğretim sürecinde“Atasözleri ve Özlü Sözleri”büyük oranda yer verdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was made in order to identify the views of form (classroom) teachers who instruct 4th grades with respect to social studies class values education. The research is a descriptive study. Because the target population of the study is large, the method of sampling was used. The study group of the resarch consists of totally 95 teachers, 52 of which are women and 43 of which are men, that work in 20 primary schools in the central district of Kars during the 2014-2015 academic year, instruct social studies class. Questionnaire and questionary forms were used as data collection tool. The questionary form was composed of by means of getting expert opinions. Package program of spss 22.0 was in the analysis of the quantitive data. The views of the teachers about the values education practises with reference to the gender, state of graduation, professşional seniority and the participation status to seminars about values education were desired to be investigated. As a result of the research; it is seen that there is no obvious difference among The grade of the teachers about the values education with reference to the gender, state of graduation, professşional seniority and the participation status to seminars about values education. It was revealed that traditionals approaches, methods and techniques of teaching are used, the value“responsibility”are attached more importance than other values by the teachers at the practises of values education and additionally the method of observation is mostly used in the process of assessment and evaluation process. It was also seen that most of the classroom guidance counselor don't prepare a panel about values education, use mostly the methods of“expression ( suggestion and advice) and ”case study“ in the teaching of values, give wide coverage to ”proverbs and words of wisdom“ in the process of teaching values and the values of the available program ”being scientific“, ”independence“ and ”respect to the Turkish elders" are not suitable for classroom levels.