Cam tavan ve cam uçurum olgusunun incelenmesi: öğrenciler üzerinde bir araştırma
The investigation of glass ceiling and glass cliff phenemenon: A survey on students
- Tez No: 438325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Araştırmanın temel amacı, cam tavan ve cam uçurum olgusunu öğrenciler üzerinde incelemektir. Araştırma Kafkas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler öğrencileri üzerinde yürülmüştür. Cam tavan; kadınların yönetici olması yolunda konulan bir takım kariyer engellerini ifade etmektedir. Cam uçurum ise; kadınların normal zamanlarda ulaşamayacakları üst düzey yöneticilik pozisyonlarına, şartlar normal olmadığı zamanlarda yani kriz veya hileli bir durum söz konusu olduğu zaman üst düzey yöneticilik pozisyonuna üst düzey yönetici olarak atanmalarını ifade etmektedir. Yapılan bu çalışmada bir şirketin CEO'su istifa ettiği zaman yerine geçecek yöneticiyi atamadan önce bu yöneticide bulunması gereken özellikler ve kadın ve erkek adayın cinsiyeti, şirketin performansı (olumlu ve olumsuz dönem) ve katılımcıların cinsiyeti incelenerek erkek ve kadın adayın kriz dönemlerinde ve normal dönemlerde üst düzey yönetici olarak atanmalarında etkili olan yetenek/uygunluk, liderlik ve güven boyutundaki farklılıklar incelenmiştir. Çalışma 407 lisans (1. ve 2. sınıf İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi ve Lojistik) öğrencisi üzerinde yürütülmüştür. Yapılan analizlerin sonucunda; 1) kadınların erkeklere göre daha fazla cam tavanı algıladıkları görülmüştür. 2) Olumlu dönemde erkek adayın tercih edilebilirliği kadın adaya göre daha fazla çıkmamıştır ki bu durum cam uçurum kavramıyla uyuşmamaktadır. 3) Olumsuz dönemde kadın aday erkek adaya göre daha fazla tercih edilmemiştir ki bu durum da cam uçurum kavramına ters bir durumdur. 4) Olumsuz dönemde kadın adayın tercih edilebilirliği olumlu döneme göre azalmıştır. Bu durum cam uçurum olgusunu desteklememektedir ve hipotezimize zıt bir durum olarak karşımıza çıkmıştır. 5) Cam uçurum olgusunun yıkılışı olarak kadın katılımcılar kriz dönemlerinde kadın yöneticiyi üst düzey yönetici olmaya iterek, hileye yani cam uçuruma düşürmüşlerdir. Yani kadın yöneticilerin kriz dönemlerinde erkek yöneticiler tarafından cam uçurumlu pozisyonlara atanmadıkları aksine kadın yöneticilerin kriz dönemlerinde kadın katılımcılar tarafından cam uçurumlu pozisyonlara itildikleri söylenebilir. Bu çalışma, cam tavan ve cam uçurum olgularını birlikte Türkiye'de ilk kez araştırması ve Türkiye'de ilk kez cam uçurum kavramını Türkçe yazına kazandırması açısından alana önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Cam Tavan, Cam Uçurum, Kadın Yönetici, Erkek Yönetici ve Örgütsel Performans.
Özet (Çeviri)
In this research, when a CEO abdicates before a new executive is appointed feauters must be found in thids executive such as the sex of the candidate, by analysing the performance of the company (positive and negative periods) and the sex of the participants; the differences between the male and female participants in crisis periods and normal periods and their appoints as a top executive in the dimesion of the ability coherence leadership and confidence are examined. The research was conducted with 407 licence students (1st and 2st grade Business Administration, Economics, Public Administration, and Logistics). All of the and of the analysis; 1) The women are male aware of glass ceiling. 2) In the positive periods, male candidates are male prefereable than females but this condition dosen't concure to concept of glass ceiling. 3) In negative periods, female candidates are male prefereable than males but this condition contrary to concept of glass cliff. 4) In the negative period the preference of female candidate decays in as much as positive period. This condition dosen't concure the concept of glass cliff and this contrary to our hypothesis. 5) As a decadence of the fact of glass cliff, in the crisis periods, the female candidates force women executive to a top executive, they fell to cheat and also to glass cliff. However it can be said that in the crisis periods the women executives aren't appointed to glass cliffed positions by male executives, on the contrary women executives are pushed to glass cliffed positions by women candidates in crisis periods. In this research, both the fact of glass ceiling and glass cliff are investigated for the first time in Turkey. It is thought that, the facts of glass cliff is also for the first time will attain important contributions to Turkish belles lettres. KEYWORDS: Glass Ceiling, Glass Cliff, Women Manager, Men Manager and Organizational Performance.