İşletmelerde uygulanan değişim stratejisinin çalışanlara etkisi
Impact of the strategies of changes implemented at enterprises at employees
- Tez No: 438354
- Danışmanlar: DR. MURAT ADİL SALEPÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Küresel ekonomi ve global dünyada işletmelerin rekabete dayanabilmesi için yeni hedeflerin belirlenmesi, yeni uygulamalar ve yeni stratejilerin hayata geçirilmesi ve aynı zamanda işletmenin varlığını koruyabilmesi ve sürdürülebilir büyüme için çok önemli bir hareket noktasıdır. Ancak,işletmelerde uygulanan“değişim stratejilerini”herkes hoşnutlukla karşılamaz ve aynı anlamdadeğerlendiremez. Çalışanlar değişimle ilgili farklı davranışlar gösterir ve farklı tepkiler gösterir. Değişim stratejisinin uygulanması, özellikle çalışanları psikolojik, sosyal, ekonomik ve diğer konularda etkiler ve çoğu zaman onların direncine neden olur.Bu dirençler değişime çok ciddi bir engel yaratabilir ve değişimin başarısız sonuçlanmasına neden olabilir. Değişim stratejisinin başarıyla gerçekleştirilmesi için örgüt çalışanlarını etkileyen faktörlerin bulunması ve değişime olan direncin engellenmesi ya da yok edilmesi gerekmektedir. Yöneticiler ve değişim sürecine katılan personel, yapılacak değişimin sorunlarını, amaçlarını ve önlem planını belirlemek yanısıra,değişim ve yenilenme yolunda ortaya çıkabilecek engelleri de dikkate almak zorundadırlar. Bu doğrultuda tezimizin amacı,örgütlerde uygulanan değişim stratejisinin çalışanlara,sosyal, psikolojik ve ekonomik etkilerinin öğrenilmesini ve bu etkilerin ortadan kaldırılmasına ve değişime karşı dirençlerin önlenmesine yönelik olarak önerilerin sunulmasını kapsamaktadır. Bu amaca yetişmek için sorunlarla ilgili teorik ve literatürdeki yaklaşımlar araştırılmış, sistemlendirilmiş ve bunun sonucunda tezin hazırlanmasındaki pozisyon oluşturulmuş;konu ile ilgili, Azerbeycan ve Türkiye'de bulunan çeşitli faaliyet alanlarındaki işletmelerde“anket tekniği”kullanılarak elde edilen veriler ile araştırmanın,değişimlerin çalışanlar üzerindeki etkileriyle igili hipotezleri test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Identification of new targets is extremely crucial for maintaining global competitiveness of enterprises, and implementation of new regulations and strategies is very important from the perspective of business support and further expansion of enterprises. However, enterprise-based strategies of changes are generally met with mixed reception and not always welcome. Employees tend to demonstrate different behavioural modes in regard of changes. Implementation of strategies of changes has psychological, sosial, economic and other impact at employees and, in most cases, provokes their resistance to changes. This resistance might seriously hamper changes and finally lead to implementation failures. It is necessary, therefore, to identify impact factors influencing employees at the organizations and mitigate or even quell the resistance to changes in order to provide successful implementation of the strategies of changes. Managers and staff involved during the period of changes implementation should identify changes-related challenges, key purposes and prevention plans coupled with consideration of relevant barriers to changes. The overall purpose of thesis writing is study on sosial, psychological and economic impact of the strategies of changes applied at organizations and putting suggestions on elimination of this impact as well as prevention of resistance to changes.