Kariyer planlaması ve kariyer yaşam aşamalarının işyerindeki etkileri: Bir çalışma konusu Türk vakıf üniversiteleri
Effects of career planning and career life stages in workplace: A case study of Turkish foundation universities
  1. Tez No: 438356
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR EMRE KURTULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kariyer; başı belli fakat sonu belli olmayan bir yol haritasıdır. Kariyer hedefi olan bir birey her zaman kariyer planlaması ve kariyer iş aşamalarını önemsemelidir. Kariyer hedefi olan kişi eğitimini ve tecrübelerini birleştirmeli, çevresindeki kişilerden örnek almalı ve iş hayatında başarıyı yakalamak için kendine her daim yenilik katmalıdır. Çalışmada kariyer, kariyer planlaması ve kariyer iş aşamaları incelenmiştir. Hazırlanmış sorular; Bazı Türk Vakıf Üniversiteleri'ndeki üst yöneticilerin iş hayatlarını, iş tecrübelerini ve kariyer başarılarını inceleme hedeflenmiştir. Bu çalışmada, kişilerin eğitim sektöründe çalışmalarının kendilerine sağladığı yararların öğrenilmesi amaçlanmıştır. Başarılı bir kariyer sahibi olabilmek için yapılması gereken unsurlar, iş hayatında dikkat edilmesi gereken unsurlar ifade edilmiştir. Varılması gereken sonuç; Örgütlerin, çalışan personeline kariyerlerinin başarılı hale gelmesi için sağladıkları olanakları ifade etmektedir ve neler yapılabilir sorusuna cevap alabilmektir. Başarılı kariyer sahibi olmak isteyen birey ise, kendine kattığı donanımlarının neler olması gerektiği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Career is a roadmap that has a starting point with no end. An individual with career goals should take career planning and career work stages seriously at all times. An individual with career goals should integrate her education and experience, should take individuals around herself as examples, and be innovative in order to be successful at work. In this paper, career, career planning and career work stages were examined. With the questions prepared, the main goal of the study was to examine senior managers' work life, work experiences and career success at few Turkish Foundation Universities. The objective of this paper is to teach individuals of the benefits of working in education sector to themselves. Factors that contribute to a successful career and factors that need to be careful about were defined in this paper. As a result; opportunities provided by the companies to their staff in order for them to have a successful career are defined and the question asking about what can be done is answered. The paper also defines what skills an individuals add to herself in order to have a successful career.