Türkiye ye gelen Suriyeli göçmen çocukların eğitim sorunları
The educational problems of the syrian refugee children in Turkey
- Tez No: 438364
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
2011 yılında Suriye'deki iç savaştan dolayı üç milyona yakın insan Türkiye'ye göç etmiştir. Suriyelilerin önemli bir bölümü güvenlik nedeniyle ülkelerinden ayrılmışlardır. Kamplarda kalan mültecilere çeşitli imkanlar sunulurken, kayıt dışı olanlar bu hizmetlerden yararlanamamaktadır. Bu açıdan mülteci statüsündeki bireyleri önce acil yardım ve daha sonra ise rehabilitasyon ile desteklemek gerekmektedir. Çünkü mülteci konumunda olan bireyler suiistimale açık şartlarda yaşamaktadırlar. Suriyeli nüfusunun yarısından çoğunu çocuklar oluşturmaktadır. Çocuklar için iltica sürecinin oldukça zor olduğu söylenebilir. Özellikle kendi ülkelerinden farklı bir çevrede bulunmaları uyum sorununu da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada Suriyeli çocukların uyum sorunları ve çözüm önerileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the çivil war in Syria, nearly three million Syrians migrated to Turkey in 2011. Many of them departed from their countries due to the issues of security. Although there are several privilidges to the ones that are in the camps, illegal immigrants can not benefit from these priviliges. Therefore it is crucial to support these immigrants initially with first aid then with rehabilitation. Hence individuals that are illegal immigrants live in exposure to danger. On the other hand, half of the Syrian population is children. It can be assumed that asylum process is more difficult on children. Especially being in a different environment from their country can cause adaptation problems. Present study evaluates the adaptation problems and solutions to the cases of Syrian children..