Yönetici davranışlarının işgören sessizliğine etkisi: Sağlık sektöründe çalışanlar üzerine bir uygulama
Impact of manager behaviours on employee silence: A study on healt sector employees
- Tez No: 438390
- Danışmanlar: PROF. ASIM SALDAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Çalışmamızın amacı, sağlık sektöründeki yöneticilerin tutum ve davranışları açısından liderlik yaklaşımlarının tespiti ve bu liderlik yaklaşımlarının işgören sessizliği üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını incelemektir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Sağlık sektörüne genel bakış değerlendirilerek, Sağlık Hizmetlerinin ve Sağlık Kurumlarının tanımlamaları yapılarak hastane yönetim ve organizasyon yapısı açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, örgütsel sessizlik kavramının farklı araştırmacılar tarafından yapılmış tanımlarına yer verilmiş ve kavramın boyutları detaylı bir biçimde incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca örgütlerde sessizliğin oluşumunda rol oynayan etmenler, sessiz kalma biçimleri, sessizlik türleri ve teorileri konularına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, liderlik kavramı işlenmiştir. Liderliğin tanımı, liderliğin güç kaynakları, liderlik yaklaşımları ve liderlik davranışları konuları açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, Sağlık sektöründe liderlik davranışlarının işgören sessizliğine etkisini ele alan bir alan araştırmasına yer verilmiştir. Araştırma verileri İstanbul il merkezinde faaliyet gösteren kamu, özel, dernek ve üniversitesi hastanelerindeki sağlık çalışanlarından elde edilmiştir. Bu bölümde araştırmanın amacı, yöntemi, araştırma modeli, hipotezler, evren, örneklem, veri toplama araçları ve bulgular yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the leadership approaches with regard to the attitudes and behaviours of healthcare sector managers and find out whether those leadership approaches have an impact on employee silence. This study is composed of four main sections. In the first section, general overview of the health sector is given, healthcare services and healthcare organizations is defined and hospital management and organizational structure is explained. In the second section, definitions of the organizational silence concept made by different researchers is provided and the dimensions of the concept is examined in detail. This section also covers issues such as the factors leading to the formation of silence in organizations, theories and types of organizational silence. Third section focuses on the leadership concept and defines leadership, and explains the power resources of leadership, leadership approaches and leadership behaviours. Forth section includes a field research on the impact of leadership behaviours in healthcare sector on employee silence. Research data was collected from health sector employees in public, private, association and university hospitals, operating in Istanbul. This section explains the research objective, methodolgoy, model, hypothesis, population, sampling, data gathering tools and findings.