Liderlik yaklaşımının çalışan motivasyonuna etkisi: Kamu sektörüne yönelik bir uygulama
A study on the effect of leadership approach to employee motivation for the corresponding public sector
  1. Tez No: 438391
  2. Yazar: HAYRİYE ÇAĞLA ADALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM SALDAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada kamu sektöründe çalışanların motivasyonu ile liderlik tarzları arasında bir etkileşimin varlığı araştırılmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul Anadolu yakasındaki kamu kuruluşlarıdır. Örneklem olarak 24 okul , 1 adliye ve 1 vergi dairesi alınmıştır. Bu kurumlarda çalışan 805 kişi ile anket çalışması yapılmış ve elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmadan derlenen beyanlar faktör analizine tabi tutulmuş ve 3 liderlik türü ile 5 motivasyon faktörü belirlenmiştir. Liderlik türleri; hümanist-demokratik, bürokratik ve otokratik liderliklerdir. 5 motivasyon faktöründen sadece biri araştırma konusu ile ilgili olduğundan“lider etkileşimli motivasyon faktörü”adı verilmiştir. Lider etkileşimli motivasyon faktörünün bahsi geçen üç liderlik tarzı ile ilişkisi korelasyon matrisi üzerinden çıkarılmıştır. Her üç liderlik tarzı ile motivasyon arasında ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırmada ayrıca katılımcıların demografik özellikleri ile üç liderlik tarzı arasındaki ve yine demografik özellikleri ile lider etkileşimli motivasyon arasındaki ilişkiler sorgulanmıştır. Yaşa ve kıdeme bağlı özelliklerle lider etkileşimli motivasyon arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was studied the availability of an interaction between motivation and leadership styles of the people working in public sector. The universe of the study is thr public sector in Asian side of İstanbul city. The sample of the study consist of 24 schools, 1 judicial court and 1 tax office. A questionnaire was held with 805 individuals working in above mentioned public corporations, and results were statistically analyzed. Statements gathered by the survey were undergone functional analysis, and resultant 3 leadership styles and 5 motivational factors were identified. Leadership styles are humanistic – democratic, bureaucratic and autocratic leadership styles. One of the five motivation functions was related to the study and was called leader-related motivational factor and the relation to three leadership styles was identified by correlation matrix. It was defined a relation between each of three leadership styles and leadership-related motivational factor. It was also questioned a relation between demographic features of the surveyed and the three leadership styles together with leader-related motivation. It was also defined a relation between leader –related motivation and features based on age and the year in the corporation.