Risk grubunda bulunan, davranış bozukluğu gözlenen ve gözlenmeyen ergenlerin öfke düzeylerinin karşılaştırılması
Conduct found in the risk group, disorder adolescents comparison of the observed and non-observed anger level
- Tez No: 438408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BARIŞ BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çocukların ilk sosyalleşme yeri olan aileler kentteki yaşam koşullarına uyum sağlayamamış ve çocukları üzerindeki sosyal kontrolü kaybetmişlerdir. Aile dışında sokağa ve arkadaş gruplarına yönelen ergenler okuldan da uzak kalarak riskli gruplara dönüşmüşlerdir. Araştırmanın amacı da risk grubunda bulunan ve davranım bozukluğu gözlenen bu ergenlerin öfke düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği”ve demografik özelliklerin belirlenmesinde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi'nde görev yapmakta olan sosyologlar ve kurum psikoloğu tarafından hazırlanmış olan“Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcılardan elde edilen nicel veriler SPSS 23 Statistics programı yardımı ile analiz edilmiştir. Analizlerin değerlendirilmesinde p değeri anlamlılık düzeyi olarak p≤.05 kabul edilmiştir. Demografik özelliklerin tespitti için frekans, yüzde değerleri hesaplanmıştır. Veri setinin iç tutarlılığı ise cronbach alpha katsayısı ile hesaplanmıştır. Araştırma sorularına cevap bulabilmek için ise davranış bozukluğu gözlenen ve gözlenmeyen grupların karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t testi kullanılırken üç gurup ve daha fazla karşılaştırmalarında ise tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeğinin sürekli öfke ve dışa vurulan öfke alt boyutunun davranım bozukluğu gözlenme durumuna göre farklılaştığı, buna karşılık kontrol altına alınan öfke alt boyutu ise davranış bozukluğu gözlenmeyenlerde anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. İkamet durumuna göre; yalnızca baba, anne ve üvey baba, baba ve üvey anne, akraba ve yurtta ikamet etme durumuna göre örneklem sayısı yeterli olmadığından karşılaştırma yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The families couldn't adopt the living conditions and the first place to socialize in the city. They lost the control over the children.The adolecents who tend to streets and groups of friends except for family are also far away from school and turn into risk groups.The aim of this research is to examine the risk group at risk in different variables of this anger levels observed in adolescents.the data collection tool in the study'Traint Anger Expression Scale'and determine the demographic characteristics ,Kocaeli Metropolitian Municipality prepared by sociologist and psychologist of institıtion who work in the White Hearts Training and Development Center,interview is used. It was analyzed that the quantitative data obtained from participants within the scope of the research with SPSS Statistics 23 program aid. A p value was accepted for the evaluation of the significance level as p≤.05. For the demographic characteristics frequency , percentage values have been calculated. The internal consistency of the data set is calculated by Cronbach's alpha coefficient.To find the answer the research question is conduct disorder observed and unobserved independent samples t test was used for comparison of groups of three or more comparison groups in the one-way analysis of variance was used. Research results in the Trait Anger Expression Scale of anger and non- expressed anger behave dimensions disorder that varies according to the observed state , and the anger subscale taken under contrast control behavior disorder were found to be significantly higher than observed in those without According to the state of residence ; Only the father, mother and stepfather , father and stepmother , relatives and sample number according to the country of their residence status could be made that comparison is enough.