Yetişkinlerde bilinçli farkındalık (Mindfulness) ve duygu düzenleme arasındaki ilişki
The relationship between mindfullness and emotion regulation among Turkish adults
  1. Tez No: 438409
  2. Yazar: HİLAL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bilinçli farkındalık yurt dışında psikoloji alanında en çok çalışılan kavramların başında gelmektedir. Bunda bilinçli farkındalığın psikolojik ve fiziksel sağlık üzerinde oynadığı önemli rolün büyük etkisi olduğu yapılan çok sayıda araştırma sonucuyla da kanıtlanmıştır. Yurtdışındaki popülerliğine rağmen bilinçli farkındalık ülkemizde yeni yeni çalışma alanı bulmaktadır. Bu çalışmada bilinçli farkındalık kavramının ruh sağlığının bir diğer önemli bileşeni olan duygu düzenleme kavramıyla ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla sosyal medya üzerinden çeşitli mesleki grupları, mail grupları ve mesleki forumlardan 286 kişilik bir çalışma grubuna ulaşılmıştır. Katılımcılara online olarak Kişisel Bilgi Formu, Brown ve Ryan (2003) tarafından geliştirilen Bilinçli Farkındalık Ölçeği - BİFO (Mindful Attention Awareness Scale - MAAS) ve Gratz ve Roemer (2004) tarafından geliştirilen Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği-DDG (Difficulties of Emotion Regulation Scale) Uygulanmıştır. Verilerin SPSS 22.00 (Sosyal Bilimler için İstatatistik Paket Programı) programı ile analizi sonucunda katılımcıların bilinçli farkındalık düzeylerinin duygu düzenleme güçlüğü toplam ve açıklık, kabul, stratejiler, dürtü ve amaçlar alt boyutlarıyla anlamlı düzeyde ve negatif yönlü ilişkide olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların bilinçli farkındalık düzeyinin cinsiyet, medeni durum, yaş, ve yanında yaşanılan kişi, psikiyatrik hastalık ve psikiyatrik ilaç kullanma değişkenlerine göre, duygu düzenleme güçlüğü düzeyinin ise, bunlara ek olarak eğitim ve gelir düzeyi ile kronik hastalık değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mindfulness is among the most frequently studied subject in foreign literature. It is because of the results reported by many scientific studies that that mindfulness has an important effect on psychological and physical health. Despite its popularity abroad, the concept of mindfulness is a relatively new study area in Turkey. This study aimed to investigate the relationship between mindfulness and emotion regulation which is thought as ananother important variable related to psychological health. For this purpose, a study group consisting of 286 people was reached via social media, mail groups and forums of professional organizations. Participants filled online Mindful Attention Awareness Scale developed by Brown and Ryan in 2003, Difficulties of Emotion Regulation Scale developed by Gratz and Roemer in 2004, and Personal Information Form developed by the researcher. Data were analyzed by SPSS 22.00 ( Statistical Package for Social Sciences) and as a result, participants' level of mindfulness was related to difficulties in emotion regulation negatively. Furthermore same result was found between level of mindfulness and clarity, acceptance, strategies, impulse and goals subscales. Among demographic variables, it was found that gender, marital status, age, the person living with, psychiatric illness, and using psychiatric pills had effect of mindfulness. Lastly, in addition to these demographic variables education and income level was found having effect on emotion regulation.