Varoluşsal boşluğu tahmin eden etkenler: İlişki doyumu, günlük uğraşlarda bulunan anlam ve değer, sağlık ve sosyodemografik faktörler
Title of the thesis: satisfactory factors to existential vacuum: Relationship satisfaction, the sense and the value in daily ocuupation, health and sociodemographic factors
- Tez No: 438407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜB ENSARİ CİCERALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Üniversite öğrencilerinin varoluşsal boşluk düzeyleri ile günlük uğraşlarında buldukları anlam ve değer, romantik ilişkilerinden aldıkları doyum, sosyal çevrelerinin genişliği, sosyoekonomik durumları, psikolojik ve genel sağlıkla ilgili algıları arasındaki ilişkiler bir regresyon çalışması dahilinde incelenmiştir. Araştırma katılımcılarını 77'si kadın, 121'i erkek toplam 198 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak, Sosyodemografik Bilgi Formu, İlişki İstikrarı Ölçeği'nin İlişki Doyumu alt skalası, Günlük Uğraş Anlam & Değeri Anketi (Oval-pd) ve Yaşam Anlamı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçların, istatistiksel raporlaması için SPSS 21.0 paket programı tercih edildi. Çalışma verileri ele alınırken tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin yanı sıra normal dağılımın incelenmesi için Kolmogorov - Smirnov dağılım testi kullanıldı. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup olması halinde, parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi tercih edildi. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki gruptan fazla grup olması halinde, parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi tercih edildi ve ortaya çıkan farkın hangi gruptan kaynaklandığının ölçülmesinde ise Mann Whitney U testi tercih edildi. Ölçeklerin kendi arasındaki karşılaştırmaları Pearson Korelasyon Analizi ile yapıldı. Bağımsız değişkenlerin Bağımlı değişkene etkisi ise Lineer Regresyon analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The relationship between the university students'existential vacuum levels and the sense and value that they found in their daily occupation, satiation in their romantic relationships, wideness of social circle, socioeconomic status, and psychological and general health senses were examined within a regression working. The research participants were formed by 198 university students and 77 of them are women and 121 are men. As data collection tool, Sociodemographic Verse Form, Relationship Satisfaction base dial of The Relationship Stability Scale, The Daily Occupation Sense & Value Survey (Oval-pd) and The Meaning of Life Scale were used. When the findings of the working is evaluated, SPSS version 21.0 was used for statistical analyses. When the workings'datas were evaluated, statistical methods were used (Frequency, Percentage, Standard deviation) as well as for evaluating the normal distribution, Kolmogorov – Smirnov distribution test was used. In case of two groups in comparison of quantitative data, Mann Whitney U test was used for intergroup comparison of parameters. In case of more than two groups in comparison of quantitative data, Kruskal Wallis test was used for intergroup comparison of parameters and Mann Whitney U test was used in the group determination that causes discrepancy. In the comparison between scales, Pearson Correlation Analysis was used. For examining the effect of independent variable to dependent variable, Linear Regression Analyses was used.