Sigorta sektöründe çalışan kişilerin psikolojik dayanıklılık ve stresle başetme stratejilerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigating stress-resilience and stress coping strategies of the people who work in the i̇nsurance sector depending on different variables
  1. Tez No: 438412
  2. Yazar: SEVGÜL KÜÇÜKTATLIDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sigortacılık, Psychology, Insurance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın temel amacı sigorta sektöründe çalışan kişilerin psikolojik dayanıklılık ve stresle baş etme tutumlarının bazı değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmada İstanbul ilinde sigorta şirketlerinde çalışan kişiler üzerinden veri toplanmıştır. Araştırmaya gönüllü olarak 208 kişi katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak psikolojik dayanıklılık ölçeği, stresle başa çıkma tutumları envanteri ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada tanımlayıcı istatistikler, anova, t-testi, korelasyon, regresyon analizleri kullanılarak bulgular elde edilmiştir. Araştırmada sigorta şirketi çalışanlarının psikolojik dayanıklılık düzeyleri stresle başa çıkma düzeyleri arasında korelasyon ilişkisi tespit edilmiştir. Psikolojik dayanıklılığın sigorta şirketi çalışanlarında stresle başa çıkma üzerinde belirleyici olduğu sonucuna varılmıştır. Psikolojik dayanıklılık stresle başa çıkmayı pozitif olarak arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study resilience, coping and stress the main purpose is to examine attitudes of people working in the insurance industry, according to some variables. Survey data was collected in the province of Istanbul on people who work in the insurance company. 208 people voluntarily participated in the study. Resilience Scale as a data collection tool, attitudes, coping with stress is used to inventory and personal information form. Descriptive statistics in the study, ANOVA, t-test, correlation results were obtained using regression analysis. Psychological resistance level of insurance companies working in the research relationship is a correlation between the level of coping with stress have been identified. the resilience of the insurance company employees have concluded that the determining factor on coping with stress. Increase resilience to cope with stress positively.