Çalışan yoksulluğu: Nedenleri, boyutları ve çözüm önerileri
Working poverty: Causes, aspects and suggestions
  1. Tez No: 261921
  2. Yazar: BURCU ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS YUNUS ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Yerleşmiş düşüncenin aksine, yoksulluk sadece işsizlikle açıklanamayacak kadar çok boyutlu bir sorundur. İstihdam elbette ki yoksullukla mücadelede ilk akla gelen, en önemli faktördür. Ancak işin sağladığı ücretin yanı sıra, çalışanlara sunduğu eğitim, kendini geliştirme ve yükselme imkanları, ayrıca sağlık yardımları, sigorta koruması ve diğer sosyal hak ve faydalar da aynı derecede büyük önem taşımaktadır. Öyle ki bir çok durumda bu sayılan faydaların mevcut olmaması, o işte çalışanların maddi ve manevi açıdan tatmin olmaması, kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin yoksulluktan kaçınmalarına imkan tanınmaması sonucunu doğurmaktadır. Bu nedenledir ki, özellikle son yıllarda ILO ve benzeri uluslararası kuruluşlar, iş sahibi olmasına rağmen hala kendilerini yoksulluktan kurtaracak belirli bir gelir seviyesinin altında ücret alarak yaşamlarını sürdürmeye gayret eden ?çalışan yoksulların? durumuna dikkat çekmekte ve bu konu gelişmemiş ülkelerde olduğu kadar gelişmiş ülkelerde de sıkça tartışılmaktadır.Genel olarak değerlendirildiğinde; hizmet sektöründe çalışanlar; gençler; etnik azınlıklar ve göçmenler/mülteciler; serbest çalışanlar; düşük ücret sağlayan işlerde istihdam olunanlar; yarı zamanlı ve geçici işlerde çalışanlar; cinsiyet ayrımcılığına bağlı olarak kadınlar; ?çalışan yoksul? olma ihtimali yüksek olan kesimlerdir. Ayrıca, içinde yaşanılan hanehalkının yapısı; hanedeki ücret geliri elde eden fertlerin sayısı; hanedeki çocukların ve engellilerin sayısı; ailelerin ve anne-babaların parçalanmışlıkları gibi faktörler de önem taşımaktadır. Bütün bu faktörleri doğrudan veya dolaylı şekilde etkileyen yerel ve küresel ekonomik dalgalanmalar ve fikri akımlar ile devletlerin sosyal ve ekonomik hayata müdahale biçimi ve yoğunluğu, çalışanların ?çalışan yoksul? olarak nitelendirilmesinde belirleyici bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Contrary to the generally accepted opinion, and being a multidimensional problem, poverty cannot be sufficiently explained by unemployment alone. Employment, for sure, is the most important tool to be taken into consideration while combating against poverty. However, all monetary and social benefits like wages, on-site trainings and off-site learnings, favorable working conditions, promoting opportunities, health aids and insurance coverage are all important factors to be considered. In many cases, their absence can cause dissatisfaction among employees, which in turn can lead to failure in combating against poverty. For that very reason, international bodies like ILO pay attention to those people who are employed but still cannot earn enough to raise themselves and their dependents above poverty level. This undesired situation of the working poor is not only debated in underdeveloped economies, but also in developed nations as well.Generally speaking; service sector employees; young workers; ethnic minorities and refugees; self-employed workers; part-time employed workers; workers who are employed in low-paying jobs, or those who work under fixed-terms contracts in temporary jobs; and women face higher risk of being working poor. Additionally; factors like household structure; number of household members with wage income; number of children and disabled persons in households and family structure are all important factors contributing to the working poverty. Besides, those factors are influenced directly or indirectly by local and global economic fluctuations as well as ideological trends and the degree of government intervention to social and economical life, all which have considerable effects on working poverty.