Zonguldak Karabük Bartın illerinde mutluluk ekonomisinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the economics of happiness in Zonguldak Karabük Bartın cities
- Tez No: 438423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ŞÜKRÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Mutluluk kavramı son yıllarda iktisadi çalışmalarda gittikçe artan öneme sahip bir konudur. Davranışsal iktisadın bir alt dalı olarak bilinen mutluluk konusu ile ilgili yapılan çalışmalarda mutluluğu etkileyen sosyodemografik ve ekonomik faktörler incelenmektedir. Bu çalışmada, TR81 Düzey II bölgesinde mutluluk düzeyini etkileyen sosyodemografik faktörler sıralı lojistik regresyon yardımıyla araştırılmıştır. Analiz için, TÜİK 2013 Yaşam Memnuniyeti Araştırması verileri kullanılmıştır. Mutluluk değişkeninin bağımlı değişken olduğu analizlerde her il için farklı bağımsız değişkenler seçilerek analiz yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Zonguldak ve Karabük illerinde kadınların, kırda yaşayan bireylerin ve son bir yıl içinde araba alanların mutlu olma olasılığı daha yüksek çıkmıştır. Karabük'te yaş ile mutluluk arasında literatüre uygun olarak U biçiminde bir ilişki vardır. Karabük'te mutlu olma olasılığı medeni durum değişkeni için yüksekten düşüğe sıralandığında evli, eşi ölen, hiç evlenmeyen ve boşanan birey sıralaması şeklindedir. Elde edilen analiz sonuçları literatürdeki çalışmalar ile örtüşmektedir. Diğer bağımsız değişkenler ise sadece bu çalışmaya özgü olarak seçilen değişkenlerdir. Bu durum konu hakkında yeni yapılacak çalışmalar için yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The concept-notion of happiness is an issue that has increasing importance in economic studies in recent years. Behavioral economics affecting happiness in studies related to the subject of happiness known as a sub-branch of demographic and economic factors are examined. In this study, TR81 Level II regions also affect the level of happiness sociodemographic factors were investigated with the help of logistic regression order. For the analysis, TSI Life Satisfaction Survey 2013 data were used. Happiness is the dependent variable in the analysis of variable analysis was conducted by selecting different arguments for each province. The results of the analysis show that possibility of happiness of women in the province of Zonguldak and Karabük and likelihood of individuals living in rural areas, indivuduals who could afford to buy a car was higher than the others. Accordingly to the literature there is a form (U) of relationship between happiness and age in Karabük. The marital status variable is sorted from high to low in Karabük the probability of being happy: married, his wife died, unmarried and divorced individuals in the form of ranking. This situation is conflicted by the studies in the literature. Other independent variables are only specific variables selected for this study. This case is instructive way for new studies to be carried out on the subject.