Türkiye otomobil sektörünün talep analizi
Demand analysis of Turkey automobile segment
- Tez No: 438433
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsan hayatını kolaylaştıran otomobil, ulaşım alanında yolcu ve yük taşımada en önemli vasıta haline dönüşmüştür. Otomobil sektörü çevresel düzenlemelerin meydana gelmesini sağlayarak yollar, otoyollar, park alanları ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Şehirleşmenin artmasına paralel olarak da tüketicilerin otomobil talebi artmaktadır. Otomobil sektörü gelişmekte olan ülkeler için anahtar sektör görevi görmektedir. Küresel ekonomi içinde önemli bir yer tutan sektör, sürekli olarak teknolojik yapıyla ve AR-GE yatırımlarıyla beslenmektedir. Ekonomide çarpan etkisi oluşturan sektör istihdam, büyüme, iç ve dış denge üzerinde olumlu katkılar sağlamaktadır. Şehirleşmenin hızla artması ve şehirlerin büyümesiyle de otomobilin günlük hayat içinde kullanımının gitgide artması sonucu talebi sürekli artmaktadır. Heterojen bir mal olan otomobil birçok marka ve modelle farklı tüketici grupları için farklı talepler oluşturmaktadır. Bu çalışmanın içeriği Türkiye otomobil sektörünün nelerden etkilendiğinin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Cars that make human life easier, have become the most important vehicles in the field of passenger and freight transport. The auto industry, enabling environmental planning, created need of parking areas, highways and roads. In parallel with increasing urbanization, also consumer demands of cars are increasing. The auto sector serves as a key sector for developing countries. The sector taking important place in global economy, is supplied by constantly technological structure and R&D investments. The sector which created multiplier effect on the economy, made a positive contribution on employement, growth, internal and external balance. As a result of increasingly using of cars in daily life, as well as the rapid urbanization and growth of cities, demands are constantly increasing. With many brands and models , the auto industry creates different demands for different consumer groups. In this study is analysis demand of the auto sector in Turkey.