Yoksullukla mücadelede sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik fonunun etkileri: Aybastı örneği
The effects of social welfare and solidarity incentive fund on struggle against poverty: İnstance of Aybastı
  1. Tez No: 438432
  2. Yazar: OSMAN BİLİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yoksulluk; insanların temel gereksinimlerini karşılayamaması, yani asgari yaşam standartlarına ulaşamamasıdır. Normal bir yaşam için temel olan ihtiyaçların bir kısmını karşılayabilen ancak daha fazlasını karşılayamayan insanlar her toplumda var olmuştur. İnsanlık tarihinin en eski sorunlarından biri olan ve günümüzde de büyük bir hızla artmaya devam eden yoksulluk, ülkelerin en fazla uğraştığı sorunların başında gelmektedir. Yoksullukla mücadele hükümetlerin en öncelikli politikalarından biridir. Türkiye'de yoksullukla mücadele konusunda faaliyet gösteren; sosyal güvencesi olmayan yoksul, kimsesiz, düşkün ve ihtiyaç sahibi insanlara ulaşarak devletin sosyal sorumluluğunu yerine getirmeye çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu, 1986 yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren farklı yardım programları uygulayarak yoksulluk sorununa çözüm alternatifleri oluşturmaya çalışmıştır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu, taşrada il ve ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kanalıyla örgütlenerek hedef kitleye ulaşmaya çalışmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, gerek merkezden yapılan yardım transferlerinin yerelde araştırma-inceleme, giriş ve takiplerini yaparak, gerekse uyguladığı gelir getirici ve istihdama yönelik projelerle aileleri yardıma bağımlı olmaktan kurtarıp onların refah seviyelerini yükselterek yoksullukla mücadele konusunda aktif rol oynamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Poverty means to be stuck for the necessities which means not to be able to reach minimum living standarts. People, who can satisfy only the basic needs but not able to provide more, can be seen in each society. Poverty which is one of the earliest problems in human history and lasts for today is the overriding problem of our country. Struggle against poverty is one of the prior policies of the governments. The Social Welfare and Solidarity Incentive Fund which is active on struggle against poverty in Turkey and works for the poor, orphan, all alone, immoral, etc and tries to fulfill the social responsibilities of the government has been established in 1986 and till that time the foundation has been carrying out several different alternative help programs to find a solution to the poverty problem. The Social Welfare and Solidarity Incentive Fund tries to reach the target group by organizing with Social Assistance and Cooperation Foundations in counties and cities. Social Assistance and Cooperation Foundations plays an active role by entry and tracing the aid which comes from the centre, search and investigate at the counties and in addition to that they practise some projects that generates revenue and helps the employment to assist families to have their own jobs and to be independent employees.