Soğuk savaş sonrası Kosova - Sırbistan ilişkileri (1991 - 2015)
The relations between Kosovo and Serbia after the cold war (1991 - 2015)
- Tez No: 438459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KAMİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kosova - Sırbistan ilişkileri, geçmişten günümüze önemini ve güncelliğini koruyan bir meseledir. Yugoslavya Federasyonu sürecinde birbirleriyle olan ilişkileri gelgit dönemler geçirmiş; Yugoslavya Federasyonu'nun dağılmasına neden olan milliyetçi akımlar, işlevini kaybetmiş federal devlet yapısı, ekonomik kriz ve uluslararası gelişmelerin etkisiyle daha da ciddi boyutlara ulaşmıştır. Gergin ilişkileri“normalleştirmek”amacıyla uluslararası örgütler devreye girmiş ve müzakere süreci başlatılmıştır. Bu müzakerelerin iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkileri olumlu etkileyeceği düşünülmektedir. Sosyalist Federal Yugoslavya Cumhuriyeti dönemi öncesi ve sonrasında Kosova – Sırbistan ilişkilerini ve statülerini incelemek, aralarındaki sorunları tespit etmek, uluslararası gündemin Kosova meselesine yaklaşımını ve tavrını ortaya koymak ve son dönem Avrupa Birliği aracılığıyla gerçekleştirilen müzakere sürecini değerlendirmek bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Tezin birinci bölümünde Yugoslavya döneminde tarihi süreç içerisinde Kosova ve Sırbistan'ın statüleri belirlenecektir. İkinci bölümümde Kosova – Sırbistan ilişkilerinin seyir almasını sağlayan Yugoslavya'nın dağılma nedenleri ele alınacaktır. Üçüncü bölümde Kosova ve Sırbistan'ın bağımsızlık süreçlerine değinilecektir. Bu süreç içerisinde birbirleriyle olan ilişkileri değerlendirilerek, Kosova meselesine uluslararası güçlerin müdahalesi ve bağımsızlığa Sırbistan'ın vermiş olduğu tepki irdelenecektir. Tezin son bölümünde ise Kosova – Sırbistan arasındaki sorunlar belirlenip müzakere süreci değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Relations between Kosovo and Serbia is an issue which has been keeping its importance and currency from past to present. During the time of Yugoslavia Federation, the relations were unstable and due to nationalistic movements, disfunctional federal state system, economic crisis and international events, they got even worse. In order to“normalise”the tense relations between two countries international organisations moved in and the negotiation process were given a start. These negotiations are supposed to effect positively the relations between them. The main purposes of this study are to examine the relations between Kosova and Serbia and their status in the period before and after Socialist Fedearal Republic of Yugoslavia, to diagnose the problems, to present approaches and attitudes of international community and to evaluate the negotiation process carried out through the European Union. In the first part of the study, the status of Kosovo and Serbia will be determined in the historical process of Yugoslavia. In the second part, the reasons for the dissolution of Yugoslavia which shaped the relations between Kosova and Serbia. In the third part, the period of inpendence for both will be told. During this period, by evaluating the relations between them, the intervention of the international powers to the Kosova Problem and the reaction of Serbia to the independence will be evaluated. In the final part of this study, after diagnosing the problems between Kosovo and Serbia, the negotiations will be interpreted.