Nabia Abbott'un 'The Kurrah Papyri from Aphrodito in the Oriental Institute' isimli eseri ve değerlendirmesi
Nabia Abbott'un 'The Kurrah Papyri from Aphrodito in the Oriental Institute' isimli eseri ve değerlendirmesi
  1. Tez No: 438460
  2. Yazar: MURAT ERSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÖZKUYUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Özellikle 20. yüzyılın başından itibaren hız kazanan papiroloji çalışmaları ile Mısır merkezli olmak üzere geniş bir coğrafyanın farklı tarihî devrelerine dair sosyal, ekonomik, siyasî ve tarihî değerlendirmelerde bulunulmuştur. Farklı yıllarda yapılmış bu keşifler içinde en çok dikkat çekenlerinden bir tanesi şimdiki Eşkû'da bulunmuş olan papirüslerdir ki bunlar Mısır'daki erken dönem İslamî devre dair birçok hususa ışık tutmuştur. Bu buluntular içinde de, beş yıl valilik yapmış bulunan, Emeviler'in Mısır Valisi Kurre b. Şerik'e ait 115 adet mektup tarihsel ve dilbilimsel olarak büyük bir önem arz etmektedir. Nabia Abbott da papirüslere tarihsel yaklaşımın bir temsilcisi olarak yazdığı eserinde Chicago Üniversitesi bünyesindeki Oriental Institute'deki beş Kurre mektubunu merkeze alarak ve diğer papirüslerden de faydalanarak önce Mısır'da geç Bizans dönemi sonra da erken İslam döneminde vergilendirme, yönetim ve adalet mekanizması ve dinî durum hakkında yorumlar yapar. Çalışmamızda bazen bu yorumlar desteklenerek ve bazen de kıyaslamalarla kritiğe tabi tutularak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the papyrology studies, which gained speed particularly at the beginning of the 20th century, researchers have evaluated social, economical, political and historical aspects of a vast region- with Egypt in the center- belonging to different historical ages. Of these discoveries done in various years, one of the most noteworthy finds are the ones found in now Eşkû in Egypt. These have put light on many things concerning Early Islamic era in Egypt. And in these finds, 115 letters belonging to Kurre b. Şerik, who was Umayyads' Egypt Governer for five years, are particularly of great importance in terms of history and filology. Nabia Abbott, a representative of historic approach to papyrology, makes comments on taxation, administration and justice mechanism and religious position firstly in the late Byzantine era and then early Islamic era in Egypt by putting five Kurre letters in the Oriental Institute of Chicago University in the center and by making use of other papyri as well. In our study, we evaluated her comments by sometimes supporting these and sometimes criticising by means of comparisons.