Dış ticaret şirketlerinde hedging işlemlerinin şirketlerin nakit akışına etkisi; Örnek bir uygulama
The effects of hedging operations at foreign companies' cash flow; Case study
- Tez No: 438466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET ALPTEKİN KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmada işletmelerin şuanda ve gelecekte oluşabilecek risklerden korunmak için yapacağı hedginig işlemlerinin şirketlerin nakit akışına olan etkisi incelenmiştir. Öncelikle risk kavramı açıklanarak riski türleri incelenmiştir. Risklerin etkisini azaltmak veya elimine etmek için risk yönetim teknikleri açıklanmış, risk yönetim tekniklerinden birtanesi olan hedging ile bağlantı kurularak hedging kavramı açıklanmıştır. Şirketlerin risklerden korunmak için yapacağı hedging işlemlerinde kullanacağı yöntemler açıklanmış bu yöntemlerden firma dışı hedginig yöntemi olan türev ürünler detaylıca açıklanmıştır. Yapılan bu kavramsal açıklamaların ardından Örnek uygulama yapılmış, dış ticaret şirketinin yaptığı 99 adet hedging işlemi analiz edilmiş, bu yaptığı hedge işlemi sonucunda şirketin 31.03.2016 tarihi itibari ile 3.965.621,03 TL kar elde ettiği saptanmıştır. Bu uygulama sonucunda hedging işlemlerinin şirketlerin nakit akışına etkisinin olduğu ve bu etkinin şirketler için azımsanmayacak değerde olduğu ortaya çıkmıştır. Örnek uygulamada bu yapılan hedging işlemlerinden vadesi dolan 6 adet hedging işlemleri için vergi usul kanuna göre muhasebe kayıtları yapılmışır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of hedging operations on the cash flow of a company was investigated to protect the company from the risks which may occur at the moment and future. Firstly the concept of the risk has been explained and the types of risks have been examined. Then, in order to reduce or eliminate the effects of the risks, risk management techniques have been analyzed in conjunction with the hedging operations.The methods to be used in hedging transactions have been explained and one of these methods which is non-firm hedging method; derivative products method has been handled deeply. After giving these cognitive concepts a sample study has been done. In this study 99 pieces of the hedging operation which were made by a foreign trade company have been analyzed. As a result of this hedging operation it is seen that the company earned 3.965.621,03 profit as of 31.03.2016. As a consequence it is clearly seen that hedging operations affect companies' cashflow in a considerable amount. In this sample study, 6 of dued hedging operation are registered to accounting reports in accordance with tax procedure law.