Sektörel dış ticaret şirketlerinde döviz kuru riskinden korunma teknikleri
Hedging techniques from exchange rate risk in sectoral foreign trade companies
  1. Tez No: 92019
  2. Yazar: HAKAN ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
21.yy a girilirken dünyada yoğun bir globalleşme süreci yaşanmaktadır. Dolayısıyla bu sürece ayak uydurmak zorunda olan işletmeler, yoğun bir rekabet ortamı ve başta döviz kuru riski olmak üzere pek çok riskle karşı karşıya bulunmaktadırlar. Bu bağlamda, başta Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) olmak üzere, bütün işletmeler ancak işbirliğine giderek globalleşma sürecine uyum sağlayabilirler. Bununla birlikte, karşı karşıya bulundukları döviz kuru riskine karşı da önlem almak zorundadırlar. özellikle KÛBİ'lerin, ihracatta gı\çhirliğine giderek global rekabette ayakta kalabilmelerine yönelik olarak, son yıllarda Türkiye'de değişik örgütlenme biçimleri önerilmekte ve teşvik edilmektedir. Sektörel Dış Ticaret Şirketleri (SDŞ) de bu tür çabaların yeni ve-haşarılı. bir örneği olarak KOBt'lerin dikkatini iizerintte toplamıştır. KOBİ'ler SDŞ. çatısı altında işbirliğine, giderek finansman pazarlama profesyonel yönetim, kalite, verimlilik, Ar-Oe, maliyet ve risk yönetimine ilişkin sorunlarım hukuki ve finansal bağımsızlıklarını da koruyarak çözümleyebilirler. Aynı zamanda, gerek mevcut finansal yapı içerisinde dışsal hedging tekniklerinden yararlanarak, gerekse bir işletmeler grubu olmalarının sağladığı avantajlarla yapılarına uygun içsel hedging tekniklerini kullanarak döviz, kimi riskinden de knmnahilirlar Böylece, KOBİ'ler, globalleşme sürecinde varlıklarını devam ettirme ve piyasa değerlerini maksimize etme amaçlarına ulaşabilirler.
Özet (Çeviri)
While we are just entering the 21. th centries the world have lived the globalization. So companies that have to adjust themselves to the_ competitive environment have encountered the foreign exchange risk. In this case, small and middle-size companies (SMSc) and all other companies have, to collaborate each other in order to protect themselves many kind of risks. Expecially, companies have to hedge.foteign exchange risks, Especially,, goverment has encourated the small and middle-size companies to cooperate each other in order to adjust themselves to the competative global environment in Turkey. Small and middle-size companies has involved the Sectoral Foreign Trade Companies a good example in the case. The small and middle-size company has organizated the type of the Sectoral Foreign Trade Companies to solve finance,, marketing, reserch and development* costing and risk management problems. They also have taken advantages as group of companies by using internal hedging techniques and so they can be used external hedging techniques. As a result, they have kept living and maximized their market value at a globalization.