Entelektüel sermayenin girişimcilik performansı üzerindeki etkisi: Kosova'daki KOBİ'ler ile ilgili bir araştırma
The impact of intellectual capital on entrepreneurial performance: A research about smes in Kosovo
- Tez No: 438465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÖKHAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) dünyada olduğu üzere Kosova Cumhuriyeti gibi gelişmekte olan ülkelerde de işletmelerin yüzde 99'dan ve istihdamın yüzde 80'inden fazlasını sağlamaktadır. Bu nedenle, KOBİ'ler söz konusu olduğunda girişimciliği teşvik etmek bu ülkelerin ekonomik gelişmeleri için çok önemlidir. KOBİ'lerin girişimci hareketlerini etkileyen faktörleri belirlemek bu işletmeleri teşvik sürecinin ilk adımıdır. Bu çalışmanın amacı entelektüel sermaye (ES) ve boyutlarının (insan sermayesi, yapısal sermaye ve ilişkisel sermaye) Kosova Cumhuriyeti'ndeki KOBİ'lerin iş performansları üzerindeki etkisini ampirik olarak incelemesidir. Çalışmanın ampirik kısmı Bontis (1998) tarafından geliştirilen ve yayınlanan ve daha sonra Bontis, Keow ve Richardson (2000) ve Sharabati, Jawad ve Bontis (2010) tarafından güncellenen psikometrik onaylı bir anket formuna bağlı olarak yürütülmüştür. Araştırmaya Kosova'da yerleşik 96 girişimci katılmıştır. Bulguları insan sermayesi, yapısal sermaye ve ilişkisel sermayenin entelektüel sermaye yapısının boyutları olduğunu göstermektedir. Cronbach Alfa sonuçları bize bu boyutların güvenilirliğinin yüksek olduğunu göstermektedir. Diğer yandan, faktör analizi sonuçları değişkenlerin unsurlarının, ilgili boyutlar altında gruplandırılmış olmadığını göstermektedir. Regresyon sonuçları değişkenlerin çoğunun Kosova'daki KOBİ'lerin performanslarını etkileyen ES ile ilgili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, yapısal sermaye değişkenin, firma performansı değişkenlerini kısmen ve çok az etkilediği bulunmuştur. Bu araştırma Balkan ülkelerinde entelektüel sermayeyi araştırmak için yürütülen birkaç çalışmadan biridir ve aynı zamanda Kosova'da KOBİ'ler hakkında yürütülen ilk araştırmadır.
Özet (Çeviri)
Small and medium-sized enterprises (SMEs) make up around 99 percent of enterprises and account more than 80 percent of jobs in developing countries like Republic of Kosovo. Thus, promoting entrepreneurship among SMEs is essential role for the economic development of these countries. Regarding this fact, identifying factors that affect the entrepreneurial activity of SMEs is the first step in the promoting process of such companies. The purpose of this study is to empirically examine the influence of intellectual capital (IC) and its dimensions (i.e. human capital, structural capital and relational capital) on the business performance of SMEs in Republic of Kosovo. The study was conducted based on a psychometrically validated questionnaire developed and launched by Bontis (1998) and updated later by Bontis, Keow and Richardson (2000) and Sharabati, Jawad and Bontis (2010). 96 Kosovar entrepreneurs participated in our research. Findings show that human capital, structural capital and relational capital are the dimensions of intellectual capital construct. High Cronbach alpha results show that reliability of these dimensions exists. On the other hand, factor analysis results shows that the elements of variables are not grouped under the related dimensions. Regression results show that most of variables related with intellectual capital affect the performance of SMEs in Kosovo. Besides, it is found that structural capital variable partially or hardly affects firm's performance variables. The research is among only a few conducted to investigate intellectual capital in Balkan countries and the first to do it so with SMEs in Kosovo.