Sükkeri divanı sözlüğü [Bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük]
Glossory of Şukkerî's divan [Concordance and functional glossory]
  1. Tez No: 438499
  2. Yazar: EDA TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türk Edebiyatında 17. yüzyıl şairleri ve eserleri hakkında pek çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışma daha önce ele alınmayan Sükkerî'nin şiir anlayışı, Divanı'nın hem bağlamlı dizini hem de fonksiyonel hale getirilmiş sözlüğünü içermektedir. Divanın söz varlığı ortaya konmuş, elde edilen verilerin tasnifine yönelik üslûp incelemesine de yer verilmiştir. Çalışmanın bağlamlı dizin bölümü, alfabetik madde başlıkları altında toplanması ve Divan'daki şiirlerin kullanım sıklıklarının ortaya konulmasından oluşmaktadır. İşlevsel sözlük aşamasında ise her duruma göre değişen manalar tespit edilmiştir. Bu yapılırken tüm kanıtlar bir bir ele alınmış ve başvurulan kaynaklar referans olarak gösterilmiştir. Böylece Sükkerî'nin şiir dilini oluşturan dil unsurları saptanarak şairin ferdi üslûbu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish literature it has done a lot of works about 17. century poets and poet's creations. This work consist of datas almost unemphasized Sukkerî's wording, his Divan both concordance and functional glossary. Divan's vocabulary was explained it has been given way to investigate style intended for classification of acquiered datas. This work's contexted index chapter is consist of accumulated under alphabetical item headlines and given of usage of frequencies of Divan's poems. The process of functional glossary was determined meanings which is changed in any case. As revealing this all evidence was handled in the detail and applied materials is showed as a reference. Thus individual tone of the poet has come out by determining langue components which is made up Sukkerî's poetic language.