Muhammed b. Cemaleddin Ramazan es-Sükeri eş-Şirvani'nin (Ö. 1063 h.) el-Beydavi Tefsirine eş-Şirvani Haşiyesi ( Nisa Suresi) çalışma ve inceleme
حاشية الشِرواني على تفسير البيضاوي لمُحمد بن جمال الدين رمضان السُكري الشِرواني (ت: 1036هـ) (سورة النساء) دراسةً وتحقيقاً
  1. Tez No: 829038
  2. Yazar: AHMED MOHAMMED HASHIM MALEESI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmacı, Muhammed b. Cemâleddîn Ramazân Es-Sükkerî Eş-Şirvânî'ye (Ö.H. 1063) Ait Şirvânî'nin Beydâvî Tefsiri Üzerine Haşiyesi kitabından Bir Bölümü Ele Almıştır. Kitabın incelemesine araştırmacıyla birlikte bir grup Şer'i İlimler öğrencisi de katılmış ve Nisa Suresi'nin 42 levhasının tamamının incelenmesinde pay sahibi olmuşlardır. Bu kitap Meânî ilminin büyük bir bölümünü ve ayetlerin nüzul sebeplerini ihtiva etmektedir. Araştırmacı, Şirvânî'nin Beydâvî Tefsiri Üzerine Haşiyesi'nden bu bölümü incelerken, çalışmasında el yazması nüshalarının incelenmesinde kullanılan yöntemleri takip etmiştir. Tez iki bölüm olarak ele alınmıştır: Birinci bölüm: İki alt bölümde ele alınmıştır: Birinci alt bölüm: Araştırmacı bu bölümde Şirvânî Haşiyesi'nin müellifiyle Beydâvî Tefsiri'nin müellifinin hayatını ele almıştır. İkinci alt bölüm: Bu bölümde kitabın kendisiyle ilgili çalışma yapılmış ve kitabın müellifinin kim olduğu, kitabın isimlendirilmesi, kitabı farklı kılan özellikleri, el yazması iki nüshanın tanıtılması ve araştırmacının araştırmadaki yaklaşımı bu bölümde ele alınmıştır. Ayrıca (A) nüshasının ilk ve son sayfaları ile (B) nüshasının ilk ve son sayfaları belirlenerek kitabın içeriği analiz edilmiştir. İkinci bölüm ise: Tahkik Edilen metni, ardından kaynak ve referansları içermektedir.
Özet (Çeviri)
The Current Research Deals With the Footnote '' ''Hashiyah'' Al-Sherwani Interpreting Baydawi Mohammed bin Jamal Al-Din Ramadan Al-Sukari Al- Sherwani's book in 1036 A.H The researcher participated with a group of scientific students and the researcher part was 42 tablet, which is Surat Al Nisa'a as a whole. This book includes a wide information of meaning and the reasons for the revelation of the verses and the researcher has investigated its part '' Surat Al Nisa'a'' followed the scientific methods that applied on investigating tablets. The thesis divided into two parts, first part divided into two sections, the first section deals with the life of the writer of ''Hashiyah'' Al- Sherwani and the author Baydawi. The second section is devoted to discuss the book analysis and study which includes the attribution of the book to its author, naming the book, what characterizes the book, its description, the researcher's method of investigation as well as the first page and the last page of A edition and the first page and last page of B edition The second part involves the investigated section followed by references and bibliography.