Muhammed b. Cemâleddîn Ramazân es-Sükkerî eş-Şirvânî'ye (Ö.h. 1063) ait Şirvânî'nin Beydâvî Tefsiri (Âl-i İmrân Suresi) üzerine Haşiyesi'nin tahkiki ve incelemesi
حَاشيةُ الشّرْوَانـي عـلـى تَفْسِيـر البَيْضَاوِي'مُحـمـد بِنْ جَمـال الدّينِ رَمَضَان السكّري الشّرْوَانـي (1063 ه) 'سُورةُ آلُ عِمْرَان' دِرَاسَةً وَتَحـقـيقاً
- Tez No: 829519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Araştırmacı bu çalışmasında Muhammed b. Cemâleddîn Ramazân es-Sükkerî eş-Şirvânî'ye (Ö.H. 1063) ait Şirvânî'nin Beydâvî Tefsiri Üzerine Haşiyesi kitabının bir bölümünü ele almıştır. Kitabın tahkikinde araştırmacıya Şer'i İlimler öğrencilerinden bir grup eşlik etmiş ve Âl-i İmrân Suresi'nin tamamının ele alınmasında pay sahibi olmuşlardır. Şirvânî'nin Beydâvî Tefsiri Üzerine Haşiyesi kitabından bu bölüm incelenirken bu kitabın، ayetlerin çok sayıda manasını ve nüzul sebebini içerdiği görülmüştür. Bu kitabın incelenmesinde el yazması eserlerin tahkikinde kullanılan yöntemler kullanılmıştır. Tez iki bölümde ele alınmıştır: Birinci Bölüm: İki alt bölümden oluşmuştur: Araştırmacı birinci alt bölümde Haşiye'nin sahibi olan Şirvânî'nin ve Beydâvî Kitabı'nın müellifinin hayatını ele almıştır. İkinci alt bölüm: Kitabı incelemeye ve tahlil etmeye tahsis edilmiş olup kitabın yazarına nispet edilmesini، kitabın isimlendirilmesini، kitabın ayırt edici özelliklerini، el yazması iki nüshanın anlatımını ve araştırmacının tahkikteki yaklaşımını içermiştir. Ayrıca bu bölümde (a) nüshasının ilk ve son sayfası ile (b) nüshasının ilk ve son sayfası belirlenmiş ve kitabın muhtevası tahlil edilmiştir. İkinci Bölüm ise: Tahkik edilen metni ve ardından kaynak ve referansları içermiştir.
Özet (Çeviri)
The researcher dealt with the part of the book (Al-Sherwani's Footnote on the Interpretation of Al-Baydawi) by Muhammad Ibn Jamal Al-Din Al-Sukkari Al-Sherwani (d.: 1036 AH). A group of students of Islamic sciences participated in the investigation of the book, and the share of it was Surat Al-Imran in full This book contained a large amount of meanings and reasons for the revelation of the verses and when investigating this part of the book Hashiyat al-Sherwani on the interpretation of al-Baydawi and followed in his study the methods used in the investigation of manuscripts. The thesis was divided into two parts: The first section: divided into two chapters: the researcher dealt in the first chapter with the study of the life of the owner of the footnote Al-Sherwani, and the author of the oval book, and the second chapter: devoted to the book study and analysis and includes, the ratio of the book to its author, the name of the book, what distinguishes the book, the description of the two written versions, the researcher's approach to the investigation, in addition to that the first and last page of copy (A) and the first and last page of copy (B) were placed, and the content of the book was analyzed. The second section contained the verified text, followed by sources and references.