Ekonomik büyüme sürecinde kamu harcamalarının rolü: Seçilmiş OECD ülkeleri üzerine bir araştırma
The role of government expenditure in the process of economic growth: A research on selected OECD countries
  1. Tez No: 438517
  2. Yazar: HALİL KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Her ülkenin ekonomik sorunlarının başında yetersiz ekonomik büyüme yer almaktadır. Büyümenin sağlanması genel olarak toplumdaki herkesin refahını artırmakta, yetersiz büyümeden de herkes olumsuz etkilenmektedir. Öyle ki, demokratik yönetime sahip pek çok ülkede yetersiz büyümenin bir kaç yıl tekrarlanması durumunda iktidardaki parti ya da partiler seçmenler tarafından başarısız görülerek genel seçimlerle iktidardan indirilebilmektedir. Konunun bu derece önemli olması büyümeyi etkileyen ve besleyen faktörleri incelemeyi ve buna bağlı politika önerileri geliştirmeyi gerekli kılmaktadır. Şüphesiz ki ekonomik büyümenin belirlenmesinde çok sayıda faktör rol almaktadır. Bu çalışmada büyümeye etkisi olan kamu harcamalarının rolü incelenmektedir. Bunun için seçili 29 OECD ülke verileri kullanılarak panel ekonometrisi yöntemleri ve Granger nedensellik testleri ile konu analiz edilmiştir. Çalışma kamu savunma, eğitim ve sağlık harcamalarının ekonomik büyümeyi arttırdığını ve büyümenin sürdürülmesinde sözü edilen harcamaların önemli olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Inadequate economic growth has been one of the important economic problems that each country faces. Having adequate economic growth can improve the well-being of every one while insufficient growth could reduce welfare of every one. Indeed, the lack of growth in many countries with democratic governments the ruling party can be ousted by voters in the general election. The issue is so vital that it is necessary to study the determination of economic growth to find out which factors contribute and feed the economic growth and from this analysis policy recommendation may be driven. There is no doubt that many factors play a role in determining economic growth. This study examines only the role of public expenditure on economic growth. The study uses data on 29 OECD countries and employs panel econometric methods and Granger causality tests. The study concludes that public expenditures -defense, education and health- increase economic growth and those public expenditures are important in sustaining growth.