Türkiye'de girişimcilere uygulanan vergisel teşvikler ve ekonomik kalkınmadaki rolü
Tax incentives applied to entrepreneurs in Türkiye and their role in economic development
  1. Tez No: 987433
  2. Yazar: AHMET MURAT BURULDAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
Özet
Ülkelerin ekonomik yapılarında kalıcı ve sürdürülebilir iyileşmeler sağlanabilmesi, siyasi, mali ve ekonomik politikaların uyumlu bir biçimde uygulanmasına bağlıdır. Bu süreçte, devletin en temel ve düzenli gelir kaynağı olan vergiler, yalnızca kamu harcamalarının finansmanında değil, aynı zamanda ekonomik politikaların şekillendirilmesinde de kritik bir rol üstlenmektedir. Vergiler, kamu otoriteleri için bir gelir aracı olmanın ötesinde; yatırımların teşvik edilmesi, gelir dağılımını düzenlenmesi ve ekonomik kalkınmanın yönlendirilmesi gibi işlevlere sahiptir. Dolayısıyla vergi politikaları, ekonomik büyüme ve kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesinde etkin bir araç olarak kullanılabilmektedir. Ekonomik kalkınmanın sağlanabilmesi, yalnızca ekonomik büyümenin rakamsal olarak artırılmasıyla sınırlı değildir; toplumun genel refah seviyesinin yükseltilmesi ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi de bu sürecin temel unsurlarıdır. Bu hedeflere ulaşmanın en önemli yollarından biri girişimciliğin desteklenmesidir. Girişimcilik, yenilikçi faaliyetleri teşvik ederek istihdam yaratmakta, rekabet gücünü artırmakta ve ekonominin dinamizmini beslemektedir. Bu nedenle ülkeler, girişimcilik potansiyelinden azami düzeyde yararlanmak adına kapsamlı politikalar geliştirmektedir. Bu politikaların önemli bir ayağını da vergi teşvikleri oluşturmaktadır. Devlet tarafından uygulanan vergi teşvikleri, girişimcilerin yatırım kararlarını yönlendiren, risklerini azaltan ve sermaye birikimini kolaylaştıran önemli bir mekanizma işlevi görmektedir. Böylece kamu otoriteleri, ekonomik kalkınma hedefleri doğrultusunda girişimciliği desteklemek için vergi sistemini aktif bir politika aracı olarak kullanmaktadır. Bu kapsam da her ne kadar istenilen düzeyde olmasa da ülkemizde de ekonomik kalkınmaya önemli bir derece de etkisi olduğu düşünülen girişimcilere yönelik birçok vergisel teşvik uygulanmaktadır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de girişimcilere uygulanan vergisel teşviklerin ekonomik kalkınmadaki rolü incelenecek, teorik ve pratik düzeyde kapsamlı bir analiz yapılmıştır. Ayrıca çalışmada“Türkiye'de girişimcilere uygulanan vergisel teşvikler ekonomik kalkınma üzerinde nasıl bir yansıma bulmaktadır?”sorusuna yanıt aranırken; hem literatür taraması hem de mevzuat araştırmaları yoluyla konu çok boyutlu bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainable and lasting improvements in a country's economic structure depend on the coherent implementation of political, fiscal, and economic policies. In this process, taxes, which constitute the state's primary and most regular source of revenue, play a critical role not only in financing public expenditures but also in shaping economic policies. Beyond serving as a revenue instrument for public authorities, taxes perform functions such as incentivizing investments, regulating income distribution, and guiding economic development. Therefore, tax policies can serve as an effective tool for achieving economic growth and development objectives. Economic development is not limited to merely increasing growth figures; it also fundamentally involves improving the general welfare of society and enhancing the quality of life. One of the most significant ways to achieve these goals is through the support of entrepreneurship. By promoting innovative activities, entrepreneurship generates employment, strengthens competitiveness, and sustains economic dynamism. Consequently, countries develop comprehensive policies to maximize the potential of entrepreneurship. A key component of these policies is tax incentives. Implemented by the state, tax incentives serve as an important mechanism that guides entrepreneurs' investment decisions, mitigates risks, and facilitates capital accumulation. In this way, public authorities actively employ the tax system as a policy tool to support entrepreneurship in line with economic development goals. In this context, although not at the desired level, Turkey also applies a variety of tax incentives for entrepreneurs, which are considered to have a significant impact on economic development. This thesis examines the role of tax incentives provided to entrepreneurs in Turkey in fostering economic development, offering a comprehensive analysis at both theoretical and practical levels. Furthermore, while addressing the question,“How do tax incentives for entrepreneurs in Turkey reflect on economic development?”, the study evaluates the issue from multiple dimensions through both a literature review and a detailed examination of relevant legislation.