Örgütsel güven, iş-aile çatışması ve işten ayrılma niyeti ilişkisinin belirlenmesi: Seyahat acentelerinde bir uygulama
Investigation of the relationship between organisatonal trust, job-family conflict and intention to leave the job; A study at travel agencies
  1. Tez No: 438518
  2. Yazar: İLKER KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN SEÇİLMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı; Eskişehir'de bulunan seyahat acenteleri çalışanlarının algıladıkları örgütsel güven, iş-aile çatışması ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmada anket tekniği kullanılmıştır. Çalışmada örgütsel güven; yöneticiye güven, çalışma arkadaşlarına güven ve örgüte güven alt boyutlarıyla, iş-aile çatışması; iş-aile ve aile-iş alt boyutlarıyla, işten ayrılma niyeti ise tek boyut olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın evrenini, Eskişehir ilinde bulunan seyahat acenteleri çalışanlarının tümü oluşturmaktadır. Evrenin tümüne ulaşmanın mümkün olmasından dolayı tam sayım yapılmıştır. Seyahat acenteleri bünyesinde bulunan 180 çalışan ile yüz yüze anket gerçekleştirilmiş ve uygun bulunan 162 anketten elde edilen veriler yorumlanmıştır. Araştırmanın verileri faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, seyahat acenteleri çalışanlarının algılamış olduğu örgütsel güven ve alt boyutları ile işten ayrılma niyeti arasında anlamlı ve negatif yönlü; örgütsel güven ve alt boyutları ile iş-aile çatışması ile anlamlı ve negatif yönlü ve iş-aile çatışması ve alt boyutları ile işten ayrılma niyeti arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte regresyon analizi sonucuna göre işten ayrılma niyetinin %49'unun ve iş-aile çatışmasının ise%10'unun örgütsel güven ile açıklanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between travel agent employees' perceived organisational trust, job-family conflict and intention to leave the job in Eskişehir. Questionnaire technique was used in the study as an instrument for data collection in the study. In the study, the organisational trust with the sub-dimensions of trust to executives, trust to co-workers and job-family conflict with the sub-dimensions of job-family and family-job and intention to leave the job as a single dimension were examined. The scope of the study consists of all the employees employed in all the travel agencies in Eskişehir. A complete inventory was carried out in the study as access to the whole scope was possible. Face to face interviews were conducted with 180 employees at the travel agencies and 162 of them which were found to be appropriate for the study were investigated in the study. The data obtained in this study was submitted to statistical analysis for factor analysis, correlation analysis and regression analysis. According to the findings of this study, there is a significant and negative relationship between travel agent employees' sub-dimensions of perceived organisational trust and the intention to leave the job; there as a significant and negative relationship between the sub-dimension of organisational trust and job-family conflict and there as a significant and positive relationship between the sub-dimensions of job-family conflict and the intention to leave the job. According to the regression analysis, it was also found that 49% of the intention to leave the job and 10% of the job-family conflict could be explained with organisational trust.